
A válsághelyzetet Bács-Kiskun és Csongrád megyére hirdette ki a kormány, jelentette be Kovács Zoltán kormányszóvivő Szegeden. Az intézkedés 12:30-tól lépett életbe.
Fotó: MTI (Tumultus az áteresztő pontnál)
A legfontosabb változások:
Bűncselekménynek számít a határzár tiltott átlépése, a határzár megrongálása és a határzárral kapcsolatos építési munka akadályozása. Aki tehát például átmászik a szerb határon a kerítésen, az ellen büntetőeljárás indul, az általánosnál bizonyos szempontokból kedvezőtlenebb feltételekkel.
A szegedi bíróságon plusz munkaerővel és hosszabbított munkaidővel készülnek az ügydömpingre. Akit bűnösnek találnak, arra kiutasítás vár.
Szigorodik az embercsempészek büntetése. (Erről a Vásárhelyi Hírekben itt olvashat bővebben, a Btk.-szigorítások a válsághelyzet kihirdetésétől függetlenül is élnek keddtől.)
Elindulnak a gyors menekültügyi eljárások. A határon benyújtott kérelmekről soron kívül, legkésőbb 8 napon belül döntenek. A kérelmeket kapásból elfogadhatatlannak minősítik, ha tudnak arra hivatkozni, hogy a kérelmező maradhat biztonságos harmadik országban, Szerbiában. A túlnyomó többségnél ez lesz a helyzet. Ilyenkor még lehet a bevándorlási határozat ellen felülvizsgálatot kérni, ekkor az ügy a szegedi bíróság elé kerül.
Ha a bíróság úgy látja,hogy muszáj személyesen meghallgatni az adott menedékkérőt, akkor a bíróság épületéből, a távolból, "zárt láncú kép- és hangfelvétel" segítségével fognak beszélni vele.
A válsághelyzettel kapcsolatos beszerzéseknél a közbeszerzési törvény rendelkezéseit nem kell alkalmazni.
Olyan helyen is lehet "nemzetbiztonsági célú építményt" létesíteni, ahol egyébként nem lehetne építkezni.
Önkormányzati tulajdonban lévő ingó vagy ingatlan vagyontárgyat ideiglenesen igénybe lehet venni, ha ez a válsághelyzet kezeléséhez kell.