
Idén már második alkalommal keresték a levegőből a Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal szakemberei a parlagfűvel fertőzött területeket.
A megyében közel 226 ezer hektár parlagfüves területet tártak fel és 468 jegyzőkönyvet készítettek. Az előző évekkel összehasonlítva ez rekord mennyiségű felderítés. Ebből is látszik, hogy a jelenleg is virágzó gyomnövény fejlődésének kedvezett az elmúlt hetek időjárása.
Nagyon kevésnek bizonyul a két légi felderítés – véli Halász Judit, a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület elnöke. A Vásárhelyi Hírek megkeresésére azt is elmondta, egyértelmű pozitív a hatása van magának a légi felderítésnek, mert elrettentő hatású a kevésbé megközelíthető földek tulajdonosai számára is.
Csongrád-Csanád megyében először július 27-én volt parlagfű-felderítés a Készenléti Rendőrség helikopterével. (Erről ITT írtunk!)
Ekkor a repülés a megye legfertőzöttebb részein történt meg, amelynek alkalmával megközelítőleg 37 ezer hektárt repültek be, és ennek során 88 fertőzött pontot találtak a szakemberek. Ez megye erdő nélküli területeinek 11%-a volt.
A második 6 órás repülést ezúttal nem helikopterrel, hanem a szárnyakra, nagy felbontású fényképezőgépekkel felszerelt kisrepülővel végezték.
A Kormányhivatal tájékoztatása szerint, a megye termőterületeinek nagy részén megtörtént felderítés, amely során nemcsak a parlagfű fertőzéssel kapcsolatban gyűjtöttek információkat, hanem általános kép alakul ki a termőföldek állapotáról, használatáról. Ez a nagymennyiségű képanyag a későbbiek során felhasználható lesz a földhivatali munkatársak napi munkavégzése során is.
A Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület a legrégebben küzd a parlagfű ellen, és a legtöbbet tette azért, hogy Magyarországon a parlagfűpollen okozta allergiában és asztmában szenvedők száma csökkenjen. Az egyesület elnöke, Halász Judit szerint, kétségtelen, hogy a hatóságok feladata, hogy – amennyiben a tulajdonos nem tesz eleget a kötelezettségének, a mulasztók költségén elrendeljék az úgynevezett közérdekű védekezést, de - mint ahogy azt a jelentés sem tartalmazza – valóban minden esetben megtörténtek-e a fertőzött területeken a parlagfű mentesítések? Erről évek óta nem készültek nyilvános összegzések.
A közérdekű védekezés munkálatait a kormányhivatalok Növény-és Talajvédelmi Igazgatósága végezteti el.
Aktuális kapcsolódó cikkünk:
Megy tovább a (pollen)porhintés