A Modern Városok program finanszírozásának felfüggesztésében 18 megyei jogú város, köztük Hódmezővásárhely is érintett.
Az utóbbi időben a közgyűlések visszatérő témája, vajon mi az oka a Modern Városok program késlekedő megvalósításának. A kérdés már okafogyottá vált a felfüggesztést elrendelő, november 2-án megjelent 491/2023. kormányrendelet miatt.
A program részeként 100 hektárnyi terület állam általi megvásárlásával támogatták volna a helyi ipari park fejlesztését, bővítését, a feldolgozóipari vállalkozások városba települését, egy állami naperőműpark építését a város határában.
Ez utóbbi megépült, igaz, hogy az MVM Hungarowind Szélerőmű Üzemeltető Kft. építette, az önkormányzat által 25 évre bérbeadott 1,5 hektáros területén.
A terv része volt 4 milliárd forintból egy új könyvtár és tudásközpont építése.
Összesen 3,9 milliárd forintot biztosítottak volna a Bethlen Gábor Református Gimnázium és a Németh László Gimnázium és Általános Iskola épületének felújítására, és a szakképzési intézmények fejlesztésére.
Az MVP program része továbbá a Zrínyi Miklós laktanyában fejlesztéseket valósítottak meg és új honvéd középiskolát építenek. Mert a felfüggesztés ellenére az Ady Endre utcai egykori DÉMÁSZ-telken a honvéd középiskola és kollégium építése - bár évekig nem történt semmi - most jól halad.
Van a tervek között 117 kilométernyi, új külterületi kerékpárút építése, és a vásárhelyi kórház honvédkórházzá fejlesztése. Erről ITT írtunk.
Valamint a lakókkal egyeztetve visszabontották volna az egyik tízemeletes lakóházat.
A programok között volt olyan, amelyet a lakosság szavazatai fúrtak meg, mégpedig a Kossuth térre tervezett Németh László Városi Könyvtár és Pósa Lajos Gyermekkönyvtár, valamint a Magyar Nemzeti Levéltár Hódmezővásárhelyi Levéltára. (34 tervpályázat született.) Erről ITT olvashat.
(Mint ismeretes, jelenleg folyik a Németh László Városi Könyvtár épületének felújítása – nem a Modern Városok program finanszírozásában. )
Összességében – több nyilatkozat szerint - a „több tízmilliárd” forintos támogatás valójában körülbelül 12-15 milliárd forint, ami Hódmezővásárhely 4 nagy projektje. Ezeket a Kormány 491/2023-as rendelete szerint a vészhelyzetre tekintettel felfüggesztette.
Érdemes megjegyezni, hogy a Modern Városok Programban szereplő Bethlen Gábor Református Gimnázium felújítása és bővítése kapcsán, 2017-ben a Hódmezővásárhely-Ótemplomi Református Egyházközség és a Vásárhelyi önkormányzat együttműködési megállapodást kötött a beruházás megvalósítására. Az impozáns tervek előkészítésére 268 millió forint állt rendelkezésre. Az önkormányzat 21 méteres részt át is adott a fejlesztés megvalósítása érdekében. 2020-tól a beruházás irányítása a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkárságára került. A Bethlen Gimnázium felújítása végül így is elmaradt. Erről ITT írtunk.
A Vásárhelyi Hírekben többször megírtuk, hogy 2015 és 2017 között a Modern Városok Programban a 23 megyei jogú városnak összesen kb. 3500 milliárd forint értékű beruházást ígért meg a kormány.
Ebből 2019-ben összesen 150 milliárdot fizettek ki, a következő évre pedig 85 milliárdot terveztek be. 2022-ben kiderült, hogy a kormány a költségvetési kiigazítás keretében 1150 milliárd forintnyi beruházást halaszt el. Ehhez képest Gyopáros Alpár, Modern települések fejlesztéséért felelős államtitkár még idén januárban is azt nyilatkozta, hogy nem állítják le a Modern Városok Programot.
Azután most november elején mégis leállították a vészhelyzetre hivatkozva. Lázár János a programot megszüntető határozatában ezt azzal indokolta, hogy gyökeresen megváltozott a gazdasági és politikai környezet.
A Modern Városok program leállításában érintett 18 megyei jogú város vezetése közül a fele kormánypárti.