
Január 26-án ünnepli 81. születésnapját Hézső Ferenc, Munkácsy-díjas festőművész, a hódmezővásárhelyi képzőművészeti élet egyik meghatározó egyénisége.
Fotó: VH
Tavaly, születésnapjának kerek évdordulóján, ilyen tájt nyílt az Alföldi Galériában Visszatekintés című kiállítása. Akkor mondta: „Az időbeni folyamat részeseiként azonos feltételek között gyarapodtak a tapasztalataink és motiválódtak az érzelmeink. Visszatekintve a mögöttem sokasodó évtizedekben, megelégedéssel állíthatom, hogy szorgos munkával folyamatos figyeléssel jó családi háttérrel sikerült tovább lépnem a nyolcvanadik életéveimbe. Ha számba vesszük a szakmai alkotómunkában aktívan eltöltött éveket, ezeknek a terjedelmét is hatvan évben mérhetjük. Gyermekeink, unokáink növekedésével még teljesebbé vált a generációs folyamat.”
Az alföldi hagyományokra építve, de azokat újragondolva a krónikás szerepét fölvállalva a huszadik század eszköztárát felhasználva szól az ember és természet átalakuló viszonyairól, a társadalmi konfliktusok változásokat kikényszerítő hatásairól.
Kritikusai szerint: Tiszteli a vásárhelyi képzőművészeti hagyományt, de formailag nem követője senkinek. Újszerű vizuális rendszert alakított ki képein, egységes látványba fogja a tér- és idősíkokat. Síkszerűen fogalmaz, dekoratív és konstruktív szemlélet jellemzi. Sajátos szimbólumrendszert teremtett, ennek elemeit montázsszerűen rendezi el jórészt temperával készített képein.
Hézső Ferenc 1962-ben végzett a Képzőművészeti Főiskolán. Kezdettől fogva tagja volt a Vásárhelyi Művésztelepnek. 1966 és 1975 között a Bethlen Gábor Gimnáziumban, majd a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskola Rajz Tanszékén tanított 1975 és 2005 között, melynek két évtizeden át tanszékvezetője is volt. Művészete a vásárhelyi és az alföldi népélet iránt elkötelezett. Tiszteli a helyi képzőművészeti hagyományt, de formailag nem követője senkinek. A pusztulásra ítélt tanyavilágot, a külső kényszerek hatására megváltozott tanyai életformát újszerűen jeleníti meg. Sajátos szimbólumrendszert teremtett, mellyel ‑ saját elmondása szerint ‑ "pofán akarja vágni" képei nézőit. Munkásságát több díjjal, többek között Tornyai-plakettel és Munkácsy-díjjal is elismerték.
Saját hitvallása szerint: „Igénylem a szoros kapcsolatot az engem körülvevő világgal. Tudatosan keresem a gyorsuló világ jelenségeinek sajátos arculatát.”
Az elmúlt években a Vásárhelyi Hírekben Hézső Ferencről, illetve munkásságáról megjelent néhány cikkét szedtük csokorba: