
Nem nagy a helyiség, de barátságos, világos bútorokkal berendezett. Ez is a koncepció része. 10 laptop, digitális tábla és több infokommunikációs eszköz várja a tanulni vágyókat.
Új helyszínnel bővült az Új Széchenyi Terv keretében csaknem 2 milliárd forintból létrejövő, a társadalmi befogadást segítő NYITOK hálózat. A hódmezővásárhelyi Nyitott Tanulási Központot Halász János, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára nyitotta meg február 28-án.
Az államtitkár elmondta, 2010-ben gyors és átfogó intézkedésekre, átgondolt és átfogó programokra volt szükség, hogy kimozdítsák az országot a holtpontról. Külön szólt a hatékony képzések jelentőségéről. A projekt legfőbb célja egy innovatív modell megvalósítása a foglalkoztatottság, az oktatás, az esélyegyenlőség és a szociális biztonság területén. Így ingyenesen biztosítják a lehetőséget a munkahelyük elvesztésében fenyegetettek vagy a munkanélküliek részére az alapkészségek és a kulcskompetenciák fejlesztésének területén.
Hazánkban elsőként Pápán nyílt ilyen központ, tudtuk meg Balázs Ákos projektmenedzsertől, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a Norvég Alap segítségével dolgozták ki a a koncepciót, majd a Szövetség az Életen Át Tartó Tanulásért a „NYITOK hálózat a társadalmi befogadásért” című pályázati program megvalósításában országosan 50 helyszínen hoztak létre a vásárhelyihez hasonló központot. Eddig 4 akkreditált képzés indult, indulhat, illetve további 10 programot fejlesztettek ki, amely a személyes boldoguláshoz és kiteljesedéshez szükséges alapkompetenciákat biztosítja. Ez jelentheti többek között a mindennapi életben való személyes eligazodást, a digitális írástudás, az anyanyelvi és idegen nyelvi kommunikáció fejlesztését, igazodva az adott település speciális igényeihez és adottságaihoz. Az igényekre épülő felnőttoktatás révén nő az emberek esélye meglévő munkahelyük megtartására, az álláskeresők pedig könnyebben el tudnak helyezkedni a munkaerőpiacon.
A programot bemutató Balázs Ákos projektmenedzser a 2012 augusztusában indított és 2015. január végéig tartó programról elmondta: a Nyitott Tanulási Központokban 100 munkahelyet teremtettek, és 150 oktató legalább 12 ezer embernek nyújt ingyenes tanulási lehetőséget. Azt is elmondta, a tanulási tér nem hagyományos értelemben vett oktatóterem, hanem rugalmasan alakítható közösségi tér.
Ilyen a Hódmezővásárhelyen, a Bajcsy Zsilinszky utca 70. szám első emeletén kialakított tanterem is, ahol már teljes létszámmal elkezdődött egy angol, egy német és egy informatikai tanfolyam.
Kapcsolódó cikkünk:
Mindig tanul az ember