
Nemcsak a szegedieket, hanem a környező települések, így a hódmezővásárhelyeket is megdöbbentette, hogy se szó se beszéd az egyházi jellegű műsorokat ’Kuki’ váltotta fel, aki rögtön az első reggel szexisebb megnyilvánulást várt el egy betelefonálótól.
Vagyis sem a reformáció 500 éves jubileuma, sem a Magyar Református Egyház megalapításának 450. évfordulója nem lehetett az akadálya, hogy több ezer hallgató szépérzékébe belegázoljon Vajna kaszinómogul és csapata.
Hogy tovább élezzük a helyzetet, az október 31-ei reformáció emléknap után pontosan egy héttel szünt meg a szegedi Európa Rádió.
Az egyházkerület ugyanis - az mno.hu megfogalmazása szerint: átadta a frekvenciát a magát kereszténynek mondó kurzus kegyelt médiamoguljának, Andy Vajnának, így múlt kedd óta a tulajdonában álló Rádió 1 szól a 87,9 megahertzes sávon.
Az eset a nemzeti együttműködés rendszerében nemcsak azért egyedülálló, mert a nem titkoltan országos hálózatot építő Radio Plus Kft. ezúttal egyházi rádió hullámsávját hajtotta az igájába, hanem azért is, mert a jelek szerint a kizárólag fideszes delegáltakból álló médiatanácsnak csöppnyi fenntartása sincs azzal szemben, hogy egyik pillanatról a másikra minősít át egy frekvenciát közösségiről kereskedelminek. A szegedi frekvencia esetében ez történt, miután a Radio Plus nem tudott megegyezni a városban három évtizede sugárzó Rádió 88 tulajdonosaival.
Amin nem is kell csodálkozni, hiszen példanélküli hazánkban a Rádió88 brandépítése és népszerűsége, nemcsak Szegeden, de például Hódmezővásárhelyen is. Hála az internetnek, az okostelefonoknak, az adás ma már bárhol fogható az országban, ami szintén belejátszik népszerűségükbe.
Jóllehet az Európa Rádió nem volt ilyen népszerű, de nagy hallgatói bázisa volt, nagyrészt a hívők körében. Ezért vágta mellbe megszüntetés például Molnár Róbert kübekházi polgármestert – aki maga is hívő – a közösségi oldalán úgy fogalmazott, „kiderült, hogy a református egyháznak mégsem olyan fontos a reformáció ügye. Fontosabb a »Kuki-rádió« meg Andy Vajna gazdasági-politikai érdekköre, a kormányhoz való dörzsölődése, mint a saját rádiófrekvenciája.” A Csongrád megyében élő reformátusok petícióban tiltakoznak a döntés ellen.
Az Európa Rádiót működtető Tiszáninneni és a Tiszántúli református egyházkerület lépése azért váratlan, mert folyamatosan építkezve hat kelet-magyarországi városban tették elérhetővé az adásukat. Most „egyetlen tollvonással” lemondtak Dél-alföldi hallgatóikról.
Pedig az egyházkerület püspöke, Csomós József 2012-ben, a rádió indulásakor még úgy fogalmazott, „fontos, hogy eljusson az egyház szava és a bibliai értékrend azokhoz is, akikhez más formában nem jut el”. A szegediekhez és a környező településeken, például a Vásárhelyen élőkhöz már nem jut el.
Kapcsolódó cikkünk: