Igaz még egy kissé messze van 2018 ősze, amikor elkezdődnének a munkálatok, de már megismerhetők a Bethlen Gábor Református Gimnázium - a túlzás nélkül állítható - nagyszabású bővítési tervei.
Frissítve január 5-én: Ma délelőtt az iskolában tartott tájékoztatón bejelentették, hogy az iskolát fenntartó ótemplomi református egyházközséggel együttműködésben megvalósuló beruházás előkészítésére 268 millió forint támogatást kapott az önkormányzat. A beruházás végleges tervei március végére készülnek el, a kivitelezés szeptemberben kezdődhet meg.
A patinás, iskola múltja 1723-ra nyúlik vissza, amikor vályogépületet emeltek a későbbi Ógimnázium helyén, és kezdték meg a könyvtár gyarapítását. 1896-ban került tető alá az a Sándy Gyula tervezte épület, amely a mai gimnázium otthona. Az épület tágas, hatalmas ablakai délre néznek; az egyes szinteket különböző (román, gótikus, reneszánsz) stílusban építették.
„Ezt feltétlenül figyelembe kell venni a bővítésnél. Az épület egyébként is műemléki védettség alatt áll, így mindenképpen az építkezéseknél az eredeti megjelenést, ezt az eklektikus, szecessziós jelleget kell tovább vinni” - mondta Novák Péter építész.
Az általa vezetett iroda a Vásárhelyi Híreknek a kész terveket is elküldte, hogy azokaz olvasóink is megismerjék, akik november 8-án nem voltak jelen a nyilvános tervismertetésen.
Sokakat érdekel az iskola, amely Hódmezővásárhely múltjának egyik jeles fejezetét jelenti, és amely az ország kulturális és tudományos életében több nagy személyiségét indította útjára.
A sokat emlegetett Modern Városok Program óriási pénzosztogatása során Orbán Viktor miniszterelnök május végén, Vásárhelyen több helyi beruházás finanszírozásának ígérete során arról is beszélt, hogy a településen új könyvtárat és tudásközpontot építenek 4 milliárd forintos beruházással, és ugyanekkora összegből felújítják több középiskola és egy kollégium épületét .
Mivel konkrét összeget még nem említettek, sejthető, hogy nagyjából 4 milliárd forintot szánnának a Bethlen Gábor Református Gimnázium épületének teljes felújítására és bővítésére.
A tervek szerint a régi épület földszintjén alakítják ki a könyvtárat, kiállítótermet, a mostani könyvtár helyén lenne a tanári, a tanári pihenő helyiség.
A Szőnyi utcai oldalra 3700 négyzetméteres épületet építenek. Az első olvasatra nagy méret oka, hogy (mint a képünkön is látható) egy kiterjedt alagsori részt terveznek. A Szőnyi utcai épület földszintjén lesz a tanári ebédlő, melegítő konyha, a felette lévő szinten a 140 négyzetméteres tanulói ebédlő, Ebben az épületen az alagsorban kerékpártárolók, könyvraktár, konditerem, orvosi szoba, öltözők, szaniterhelyiségek lesznek. Ezek a Tóth Sándor utcai oldalra épülő új szárny alagsorában kialakítandó tornateremhez csatlakoznak, funkcióban és valós összeköttetésben is. Hozzá kell tenni, hogy a tervek szerint a Tóth Sándor utcai épület mérete miatt 21 métert elvesznek az Alföldi Galéria udvarából.
Az ide tervezett épület tornaterem feletti szintjén tanulószobák, és a következő szinten kollégiumi szobák kialakítása a terv. Ahogy fogalmazott Novák Péter, egy szervesen összekapcsolódó campus jelleget álmodtak meg a tervezőasztalon.
A tervek nemcsak praktikusak, hanem az épületek homlokzataival - laikus szemmel is - jól illeszkednek a környezethez, nem utolsó sorban a gimnázium régi épületéhez. Az optimista kijelentések szerint 2018 nyarán-őszén elkezdődnek a munkálatok, amelyek két évig tartanak.