
Rendben, fennakadások nélkül zajlik az iskolai felmentési kérelmek feldolgozása az Oktatási Hivatalnál: a kérelmek 72 százalékáról már döntés született, és ezek 90 százaléka támogató.
Képünk illusztráció
A hivatal február 17-én valószínűleg arra reagálva adta ki közleményét, miután bejárta a sajtót a hír: még a szülők sem kaphatnak írásos tájékoztatást gyermekük iskolaérettségi vizsgálatának eredményéről.
A szülők joggal stresszeltek az hír hallatán, hiszen joguk van tudni, milyen vizsgálatok, milyen ismérvek alapján hozta meg döntését az Oktatási Hivatal. Tegyük hozzá, azt is nehezményezték, hogy a szülő, és gyerekekkel foglalkozó óvónők látják legjobban, hogy iskolaérett-e a gyermek, és nem egy idegen.
Valóban titoktartási kötelezettség terheli a pedagógiai szakszolgálatok szakértői bizottságainak azon tagjait, akik az Oktatási Hivatal (OH) felkérésére végzik el az idén szeptemberig tanköteles korba lépő gyerekek iskolaérettségi vizsgálatát. Az erről szóló határozatot a Pedagógiai Oktatási Központok (POK) küldték meg a szakszolgálatoknak.
Valójában teljesen érthető az eljárás, hiszen egy szakértő, aki esetleg ugyanott él, ahol a gyermekeket vizsgálta, nem szabad, hogy megossza ismerőseivel, hogy az adott településen melyik gyereknek milyen a kvalitása, vagy éppen a betegsége, a tanulási nehézsége.
Azonban természetesen a szülők részletesen is megismerhetik a szakvéleményt, mert mint az Oktatási Hivatal jelezte: "megjelentekkel ellentétben minden szülő megismerheti a saját gyermekéről készült szakértői véleményt."
Mint arról a Vásárhelyi Hírekben írtunk, igen sok szülő furcsállotta, hogy januártól csak az Oktatási Hivatal dönthet, az iskolahalasztást a szülőnek kell kérelmeznie, idén erre január 31-éig volt lehetőségük. Ha ők nem tudnak döntést hozni, kérhetik az érintett gyermek vizsgálatát az illetékes szakszolgálatnál.
Az ország minden pontján, így Hódmezővásárhelyen is kisebb pánik alakult ki a gyermeküket még nem iskolaérettnek vélő szülők körében. Időközben az eljárás nyugvópontra jutott. A hivatal legfrissebb tájékoztatása szerint mindösszesen 10 874 kérelem érkezett be, ezek 72 százalékáról (7828 kérelem) – február 17-i állapotok szerint - már született döntés, amelyek közül az Oktatási Hivatal 90 százalékban helyt adott a kérelemnek.
Hódmezővásárhelyen is hasonlóan alakult a beadott kérelmekkel kapcsolatos eljárás. A városban és az agglomerációban a körülbelül félezer idei iskoláskorúnak számító óvodások szüleinek nagyjából 30-35%-a gondolta úgy, hogy csemetéje még maradjon az óvodában. A beadott kérelmek 90%-át az Oktatási Hivatal jóváhagyta, közülük is csak kevés gyermek – átlagosan tízből két esetben - kérték a Szék utcai szakszolgálat vizsgálatát.