
A Kormányhivatal inkább a megelőzésre és a figyelemfelhívásra helyezi a hangsúlyt. Az országos szervezet szerint viszont a bírságolás hozhat javulást.
Hamarosan itt a parlagfűszezon, a kormányhivatal ezért a védekezés fontosságára hívja fel a figyelmet.
Július elsejétől, az elmúlt évekhez hasonlóan, drónnal és repülővel deríti fel a parlagfüves külterületeket a Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal. Aki virágzás előtt nem gyomlálja ki az allergén növényt, bírságra számíthat.
Elsősorban a földtulajdonosokat és földhasználókat szólítják meg, hogy még virágzás előtt gyomlálják ki az allergén növényt.
A július elsején tartott sajtótájékoztatóján Juhász Tünde kormánymegbízott elmondta, néhány napon belül megkezdik a külterületeken a parlagfűvel fertőzött részek felderítését, ellenőrzését.
„Nem célunk a bírságolás, inkább a megelőzésre és a figyelemfelhívásra helyezzük a hangsúlyt. Egyre növekszik ugyanis a fertőzött területek száma, a parlagfű mostanra a megye minden pontján és művelési kultúrájában előfordul” – fogalmazott.
2019-ben 360 hektárnyi fertőzött területet derítettek fel, és a bírság is rekordot döntött. Összesen mintegy 9 millió forintot szabtak ki azokra, akik nem tartották be a szabályokat, és nem irtották a gyomnövényt.
2019-ben Pest megyét mögött a második legtöbb felderítést végző megye Csongrád-Csanád volt. Úgy tűnik nincs változás, mert 2020-ban Csongrád- Csanád Megyében derítették fel a legtöbb parlagfüves területet: több mint 600 olyan földet azonosítottak, ahol az allergén gyomnövény felbukkant.
Az idén is végeznek légi felderítés, ahogy drónokat is bevetnek majd a határszemléken. Utóbbiaknak különösen nagy szerepük van a magas növénykultúrákban - napraforgó, kukorica -, a táblán belül található parlagfű foltok felderítésében, amelyeket eddig csak a helikopterrel észlelhettek.
„Nem biztos, hogy a megelőzésre és a figyelemfelhívásra helyezett hangsúly lenne a jó megoldás” – reagált a sajtótájékoztatóra a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület elnöke. Az országban a több évtizede az egyik legaktívabb szervezet elnöke, Halász Judit szerint, éppen hogy a bírságok kiszabása jelenthet megoldást. Hiszen például éppen Csongrád-Csanád Megye évek óta a 3 legfertőzöttebb megyék egyike.