Egyelőre nem jelent változást sem a tanári állományban, sem a vezetőségben. Drámai mértékben csökkent a Kalmárba felvett elsőévesek száma.
“A szakképzésért felelős miniszter fenntartói jogkörében eljárva döntött a Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrumhoz tartozó Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum Kalmár Zsigmond Szakképző Iskolájának az átalakításáról. A döntés értelmében 2021 augusztus 31-én a Kalmár beolvad a Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum Corvin Mátyás Technikum és Szakképző Iskolájába és annak intézményegységeként működik tovább. Az egyesített intézmény továbbra is az Innovációs és Technológiai Minisztérium fenntartásában, a Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum iskolájaként működik.” – olvasható a Kalmár honlapján a június 29-i dátummal megjelent közleményben.
Egyelőre nincs tervbe véve, hogy ez akár a tanári állományban, akár a vezetőségben bármilyen változást jelentene, jóllehet drámai mértékben – tovább – csökkent a szakmai képzés iránti igény, mert idén már csak 27 elsőéves kezdi a tanévet a Kalmárban.
Ez is jól mutatja, hogy nem vált be a nagy elánnal meghirdetett „a szakma többet ér a diplománál” kormányprogram. Bár az elképzelésnek volt/van létjogosultsága, mégis már 2018-ban soha nem volt még olyan kevés 9. évfolyamos diák a szakközépiskolákban (lánykori nevén szakiskola, még korábban szakmunkásképző), mint ahányan megkezdték tanulmányaikat a hároméves szakmai képzéseken.
A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) szakképzésért felelős alelnöke, Gosztonyi Gábor szerint a járvány és az egyre romló gazdasági helyzet miatt már tavaly tavasszal tartani lehetett attól, hogy egyre kevesebb tanulót tudnak majd fogadni a vállalatok. A szakképző intézményeknek ráadásul azzal is szembe kell nézniük, hogy miután a kormány évek óta a duális képzést erőlteti, az iskolai tanműhelyeket nem fejlesztették, sőt inkább hagyták őket lepusztulni.
Ez utóbbi viszont a vásárhelyi szakképző iskolákra nem jellemző, sőt jelentős eszközfejlesztések is voltak az elmúlt években. Mégis csökken a diákok száma, még azzal együtt is, hogy éppen Kalmárban a hiányszakmákra jelentkezőket sok év óta ösztöndíjat kaphatnak. Ám ez a Szabóky Adolf Szakképzési Ösztöndíj sem jelent elég nagy vonzerőt. Az ösztöndíjjal a szakközépiskolások tanulmányi eredményüktől függően havi 10-35 ezer forintot kaphatnak a képzési ciklus ideje alatt.
A kormány 2016-ban keresztelte át a szakiskolákat szakközépiskolákká. Jelenleg három év alatt szerezhetnek szakmát a diákok, közismereti óráik azonban alig vannak.