Mivel a helyi munkaerőpiac nem tudja kiszolgálni az igényeiket, így jelentős mennyiségű termelési kapacitást nem használnak ki a Villeroy&Boch-nál, a munkaerő gondokat most vietnámi vendégmunkásokkal oldják meg.
Mind az írott, mind pedig az elektronikus sajtóban hónapok óta folyamatosan munkalehetőséget kínál a patinás német cég. Az nem tudható, hogy mennyien jelentkeztek Vásárhelyről és környékéről, de nem lehet nagyot tévedni, hogy nem sokan. A termelékenység jelentősen javulását várják majd a – Vásárhelyi Híreknek küldött közleményük szerint 40 - vietnámi munkaerőtől.
A cég közleménye szerint, a hódmezővásárhelyi gyár az AG fürdőszoba és wellness üzletágának (továbbra is) meghatározó üzeme.
Várhatóan 2021 tavaszán új munkásokat fogadnak Vietnámból, hogy támogassák a termelést.
Ez egyúttal csattanós válasz arra a tavalyi szóbeszédre, amit egyes helyi sajtó is felkapott, miszerint sokan attól tartanak, hogy a Villeroy&Boch becsukja a kapuit és kivonul Vásárhelyről. A híresztelés kiváltó oka az volt, hogy a hódmezővásárhelyi közgyűlés 2019. november 14-én hozott döntésével megszüntette a legalább 800 főt foglalkoztató helyi cégek adókedvezményét, amely 2018-ban és 2019-ben volt érvényes a Villeroy & Boch Magyarország Kft.-re. Ez 133 millió forintot jelent. A cég akkor sietve bejelentette, hogy az előzetes tájékoztatás alapján felkészülten várták a döntést, és a vállalat által fizetendő többletadó semmilyen formában nem befolyásolja a Villeroy & Boch Magyarország Kft., és az anyavállalat 2020-ra vonatkozó terveit. Így, sem a tervezett beruházások nem maradnak el, értelemszerűen létszámleépítésre sem kerül sor, és nem marad el a tervezett béremelés sem.
Ez utóbbi azonban évek óta témát ad a helyi és országos sajtónak. Ugyanis a Villeroy Szakszervezet (VSz), és a Multinacionális Cégek Dolgozóinak Szakszervezet (MCDSz) minden évben ringbe száll az éves béremelések miatt. Az egyik radikális lépésre 2018 áprilisában került sor, amikor a gyár dolgozói 54 órás sztrájkba kezdtek, mert a munkáltató nem hajtja végre a MCDSz által kért 12 százalékos, a szakszervezet szerint a társaság gazdasági helyzete alapján is reális mértékű béremelést. A sztrájkot a szakszervezet felmérése szerint több mint háromszáz munkavállaló támogatta.
Ebből végül 8%-os emelés lett. A cég, közleménye szerint 2017 végén tájékoztatta a cégnél működő szakszervezeteket, hogy a tulajdonos Villeroy & Boch AG a 2018-as bérfejlesztést április 1-jétől kívánta végrehajtani.
Érdemes megjegyezni, hogy egy évvel előtte, 2017-ben 6,9%, 2019-ben 6%, 2020-ban 8% emelés volt, vagyis 2017-2020 közt 7,2% volt az átlagos béremelés.
Bizonyos területen továbbra is vannak ütközések a vállalat és az MCDSz között, mert a legújabb hírek szerint a kormányhivatal vizsgálatot kezdeményez a Villeroy&Boch Magyarország KFT – az MCDSz-szerint helytelennek vélt - munkáltatói gyakorlatával kapcsolatban, például a kétéves munkaidőkeret bevezetése, vagy a munkarend változtatás miatt.
A cég közleménye szerint, mivel a helyi munkaerőpiac nem tudja kiszolgálni az igényeiket, így jelenleg jelentős mennyiségű termelési kapacitást nem használnak ki. A 40 vietnámi vendégmunkás megérkezése és betanítása után növekvő termelési eredményekre és nagyobb stabilitásra számítanak gyártási telephelyükön. A közleményben az is olvasható, hogy az új munkatársak érkezéséről, képzéséről és létszámáról a cég vezetése tájékoztatta a vállalatnál működő szakszervezeteket és valamennyi munkatársát.
A program keretében az új munkatársak érkezését már 2020-ban tervezték, amit a COVID-19 járvány miatt halasztottak el 2021-re.
Idén január 19-én egy cikkben számoltunk be, hogy a Villeroy & Boch 810 milliós beruházásba kezdett, amelynek 35%-át átvállalta a magyar álam, a Koronavírus Okozta Károk Kompenzálására Kiírt Program keretében.