A régió meghatározó agrárfelsőoktatási intézménye a vásárhelyi Mezőgazdasági Kar. A most megszavazott fenntartó váltás remélhetően nem hoz változást.
Modellt vált a Szegedi Tudományegyetem: költségvetési intézményből állami alapítású közhasznú alapítvány által fenntartott felsőoktatási intézménnyé alakul.
Az egyetem közleménye szerint az SZTE Szenátusa az előzetes, több héten át tartó egyeztetést követően, az egyetemi polgárok tájékoztatása mellett hozta meg döntését.
Az SZTE legfőbb testülete január 29-i rendkívüli ülésén hozzájárult, hogy a szegedi universitas elinduljon azon az úton, amely az egyetem, a város és a régió számára is új távlatokat nyit.
A lehetőséget, hogy költségvetési intézményből állami alapítású közhasznú alapítvány által fenntartott felsőoktatási intézménnyé alakuljon át a Szegedi Tudományegyetem, január elején a fenntartó, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) ajánlotta fel.
Az egyetem közleménye kitért arra, hogy gyors, de széleskörű egyeztetés-sorozat és tájékoztatás jellemezte az SZTE döntés-előkészítő folyamatát. A Szegedi Tudományegyetem modellváltásának előnyeit és kockázatait mérlegelve tanácskoztak az SZTE vezetői, a Dékáni Kollégium és az SZTE Szenátusának tagjai. A fenntartó ITM-mel az egyeztetést egy ad hoc bizottság is segítette. Az SZTE vezetése folyamatosan tájékoztatta az egyetemi polgárokat és a felmerülő kérdésekre belső online platformján válaszolt.
Mint az az országos sajtóból és több helyszíni beszámolóból kiderült, zavaros körülmények között szavazta meg péntek délután a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) szenátusa a kormány által szorgalmazott alapítványi átalakulást. Az utolsó 10 percről készült videóból az derül ki, hogy Rovó László rektor először tévesen vezette fel, miről fognak szavazni. Van, aki ezért a döntést is érvénytelennek tartja.
Az SZTE legfőbb testülete a rendkívüli ülésen a modellváltás mellett döntött, 29 igen, 16 nem és 7 tartózkodó szavazattal.
Hozzá kell tenni, hogy a vagyonkezelő alapítványokról szóló törvény miatt, mostantól nem lehet, hogy beleszólhassanak a kuratórium összetételébe. További változást jelent majd, hogy élethossziglan kinevezett és visszahívhatatlan kurátorok tulajdonába kerül a Szegedi Tudományegyetem. Valamint így az egyetem évi közel 100 milliárdos költségvetése is elszámolhatatlanná válna, emellett pedig minden egyetemi dolgozó elveszítené közalkalmazotti státuszát. Jelentős leépítés is elképzelhető.