
A Tornyai János Múzeum húsznál több festményt, grafikát adott kölcsön, a negyvenhat alkotó - köztük például Csontváry Kosztka Tivadar, Fényes Adolf és Mednyánszky László - csaknem százötven művét bemutató ’Alföld - Történetek kétszáz év magyar képzőművészetéből’ című tárlaton, amely szombaton nyílt meg a debreceni Modemben, a Modern és Kortárs Művészeti Központban.
A megnyitón részt vett Nagy Imre, a Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ igazgatója is. Mint ismeretes a Tornyai Múzeum jelentős számú alkotást őriz az alföldi festészet nagyjaitól, így kézenfekvő volt, hogy a debreceni kiállítás egyik szekciója, az 1945 után, főként Hódmezővásárhelyhez kötődő "alföldi festők", többek között Kurucz D. István, Kohán György, Németh József és Szalay Ferenc műveiből álló válogatás nagyrészt a vásárhelyi közgyűjtemény anyagából került ki.
A kiállítás az ország legnagyobb tájegysége, az Alföld és a képzőművészet kapcsolatából mutat be fejezeteket. A különleges festményeket, fotósorozatokat, grafikákat, szobrokat és filmeket felvonultató tárlat megnyitóján Kukla Krisztián, a Modem igazgatója elmondta, a nemes értelemben vett "didaktikus" anyag az irodalmi vonatkozások mellett arról az identitásképző erőről szól, amellyel mindenkinek számot kell vetnie.
A három szekcióból álló tárlaton 46 alkotó 142 alkotását láthatja a közönség, az anyagot tizenhat múzeum, galéria és egyéb intézmény, valamint hat magángyűjtő kölcsönözte. A legtöbb, tizennyolc alkotás a Magyar Nemzeti Galéria - Szépművészeti Múzeum jóvoltából látható, de több kép érkezett például pécsi, győri, hódmezővásárhelyi, szegedi, szentendrei, gyulai, szolnoki és miskolci gyűjteményekből is.
A tárlat külön érdekessége, hogy a festmények mellett Jancsó Miklóstól és Szomjas Györgytől filmeket is láthat a közönség. A kiállítás Szilágyi Lenke fotóival zárul, amelyeket Hajdú Szabolcs Délibáb című filmjének forgatásán készített. A kiállítás szeptember 21-én zárul a Modemben.