KözéletVásárhely fiai is helytálltak

2014. április 30., szerda
 
Vásárhely fiai is helytálltak

Délvidék visszacsatolására és a vásárhelyi honvédek hazatérésére emlékezik május 1-jén, csütörtökön 17 órától a Trianon Társaság és a Történelmi Vitézi Rend Hódmezővásárhelyen.

 

 

 

 

A két világháború közötti revízió beteljesüléseképpen – a Felvidék, Kárpátalja, Észak-Erdély és a Székelyföld visszatértét követően  – 1941 áprilisában foglalta vissza a Magyar Királyi Honvédség az 1918. november elején megszállt, majd a trianoni diktátum által elcsatolt Bácskát, valamint a Drávaszöget, Muraközt és Muramelléket – összefoglaló nevén a Délvidéket. A Magyar Királyság területe 11 ezer négyzetkilométerrel, lakosságának száma 1,1 millió fővel gyarapodott. Az ország 1920-ban megszabott területe a többi visszacsatolt résszel együtt majdnem megkétszereződött; a 172.149 km2 nagyságú állam lakossága 1941 nyarán 14.669.128 fő volt.

 

Az 1941. évi hadműveletekben részt vettek a Vásárhelyen állomásozó Magyar Királyi Hunyadi János 9. Honvéd Gyalogezredének III. zászlóaljának katonái is. A megszállás során szabályos harc fejlődött ki a visszamaradt csetnik csoportok és a vásárhelyi honvédek között. Az élen haladó 39/III. zászlóalj Szabadkára bevonuló kötelékei félórás tűzharcban tudták elhallgattatni a kivonult jugoszláv hadsereg által felrobbantott pályaudvar romjai közül és a közeli házakból tüzelő ellenállókat. Egy ilyen csetnik támadásban halt hősi halált a 3. zászlóalj kötelékéből a sóshalmi Imre Pál szakaszvezető, akit Szabadkán temettek el. A Délvidék megszállása április 13-án fejeződött be és a korabeli újságok megfogalmazása alapján „Vásárhely fiai, meg a többi magyar hős katonák a Magyarország testéből Trianonban levágott darabot visszaszerezték és a régi szent határra tűzték ki a diadalmas magyar zászlót”.

 

A honvédek '41 május elsején tértek vissza állomáshelyükre. A hazatérő katonákat már az algyői hídnál fogadták, s egészen a Kossuth-térig kísérték négy diadalkapu alatt Kopáncs, Kishomok és Vásárhely lakosai. A korabeli leírások szerint annyi virágot még soha nem láttak Vásárhelyen, hiszen bokáig járt az orgonában a város közönsége és a hős fiúk csapatait valósággal virágerdővel árasztotta el. A Szabadkát elfoglaló vásárhelyi katonák elhozták a 22 esztendős trianoni határkövet és elhelyezték a Kossuth téri Hősi emlékmű elé.

 

A város hősi halottjának, Imre Pál hazahozatalára gyűjtés indult a Hódmezővásárhely polgármestere felhívására. A város díszsírhelyet adományozott részére, és temetése napján, június 1-jén több mint tízezer ember sereglett föl búcsúztatására a Kossuth téren (képünkön). Az 1911-ben született Imre Pál emlékét a mai napig márványtábla őrzi a Sóshalmi olvasókörben, sírját születésének centenáriumára újította fel a Történelmi Vitézi Rend.

 

Május elsején 17 órakor, a Kossuth téren kezdődő megemlékezést követően, ahol ismét felállítják a vásárhelyi honvédek által egykor zsákmányolt határkő mását, háromnegyed hatkor a Kincses temetőben Imre Pál szakaszvezető, a délvidéki bevonulás vásárhelyi hősi halottjának sírjához várják a szerevezők néma főhajtásra az emlékezőket. A programsorozat zárásásaként a fél hétkor a tabáni templomban tartanak istentiszteletet az elesett katonák lelki üdvéért. 

 
 
VH - Elek András
 

Olvassa el ezt is!

Három napig Hódmezővásárhelyre figyelt a hazai agrárium

Három napig Hódmezővásárhelyre figyelt a hazai agrárium

Esernyő alatt kezdődött és ragyogó sikerrel ért véget. 509 kiállító, 58 ezer látogató. Ez a XXI. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok rendezői gyorsmérlege.
Zentai diákok Vásárhelyen

Zentai diákok Vásárhelyen

A vásárhelyi Németh László Gimnázium a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium diákjait látta vendégül.
Kilenc hétig pótlóbuszok Szeged és Orosháza között

Kilenc hétig pótlóbuszok Szeged és Orosháza között

A Hódmezővásárhely és Orosháza közötti pályakarbantartással több perces késéseket okozó sebességkorlátozásokat szűntetnek meg.
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti

A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti

A Mazsihisz a várostól megkapta a vásárhelyi zsinagóga és az egykori zsidó népiskola épületéből álló ingatlanegyüttes 10 százalékos tulajdonrészét.
 

És ezt már olvasta?

Vásárhelyi mazsorettek Monzában
Vásárhelyi mazsorettek Monzában A hódmezővásárhelyi Crystal Dance Club Egyesület 24 versenyzővel, két koreográfiával képviselte Magyarországot.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 24. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Következik a Szabadság téri Óvoda
Következik a Szabadság téri Óvoda A fennállásának 50. évfordulója alkalmából a Villeroy & Boch Magyarország Kft. óvodai mosdó felújítási programba kezdett Vásárhelyen.
 
Hétfői helyzet
Hétfői helyzet Július 7-én, hétfőn délután három óra előtt pár perccel érkezett meg a vihar Csongrád-Csanád vármegye területére.
 
Tram train menetrend változás
Tram train menetrend változás Július 7-től augusztus 17-ig a Szegedi Közlekedési Társaság (SZKT) villamospálya felújítást végez Szeged belvárosában.
 
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben

II. félév. A heti kukaürítés nem változott, de most már havi két alkalmmal van a szelektív hulladékszállítás.

 
144 műalkotás az Alföldi Galériában
144 műalkotás az Alföldi Galériában Akár egy második, szintén országos színvonalú tárlat is összeállhatna, azonban az Alföldi adottságai ennyi alkotásban maximalizálják a  művek mennyiségét.