Az Országházra nemrég állványok kerültek a felújított mészkő burkolatok elé. Nem egy szépészeti beavatkozásról van szó, sokkal inkább egy évszázados következetlenség kiküszöböléséről.
Az Országház homlokzatát összesen 386 címer díszíti. Mindenki döbbenetére azonban a rehabilitációs munkálatok alatt is egyértelművé vált, hogy a program nem logikus. A terv a 63 vármegye, valamint a törvényhatósági jogú és volt szabad királyi városok címereinek megfaragása volt. De amíg egy-egy település vagy megye akár tízszer is képviselteti magát, addig olyan nagyvárosok, mint mondjuk Eger, vagy az eredetileg is tervezett Hódmezővásárhely és Szászváros jelvénye egyszer sem látható. Persze rögtön adhatnánk erre választ azzal, hogy biztos az 1960-as évekbeli felújítás során történtek bökkenők és elég csupán az eredeti építkezés archív felvételeit, terveit felkutatni egy autentikus rekonstrukcióért. Csakhogy a kutatók ezen fotókat böngészve azt vélték felfedezni, hogy a régi program legalább ilyen kusza volt és a 20. századi felújítás csupán csak bonyolított a helyzeten.
A Nemzeti Összetartozás Éve kapcsán merült fel hát az ötlet az Országgyűlés Hivatala részéről, hogy ebben a szimbolikus dologban ideje rendet tenni: a Trianon-emlékmű átadásának időpontjára, június 4-re tűzték ki az új címergaléria elkészültét is. A régi tervhez hűen a 63 vármegye, és a törvényhatósági jogú városok címere mindenképpen fennmarad majd, de a sokszorosításokat ki lehet küszöbölni. Így fennmarad további 120 hely, melyen feltűnhetnek az 1896-ban fennálló, rendezett tanácsú városok, az akkori megyeszékhelyek és a korabeli népességszámokhoz igazodó nagyobb települések címerei is. Hogy az eredeti, 386-os számhoz igazodjon a mennyiség, most minden megye kétszer lesz látható a homlokzaton, míg a városok címerei csak egyszer.
A megújult galéria az Országház főpárkány alatti sorra vonatkozik, habár címerek az üléstermi tornyokon is feltűnnek. 120 új települési címer – köztük Hódmezővásárhely címere – kerül fel a falakra. Jelenkorunk a hajdan fel nem került városoknak már nagyon régóta tartoztak ezzel a gesztussal.