Március 3-án a Városháza házasságkötő termében workshopot tartottak a két évvel ezelőtt meghirdetett, de azóta folyamatosan pályázható civil szervezetek, önkormányzatok és társulásaik részére klímaváltozáshoz történő hatékony alkalmazkodás társadalmi feltételeinek megteremtése érdekében.
A Széchenyi 2020 program keretében Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata közel 20 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásból kidolgozásra kerül Hódmezővásárhely klímastratégiája, melynek célja, a klímaváltozás okozta kockázatok megelőzése, a hatások mérséklése, az alkalmazkodó-képesség és a hatásokhoz való alkalmazkodás javítása érdekében olyan, a helyi feltételekhez illeszkedő stratégiai dokumentum megalkotása, amely az érintettek széles körének bevonásával meghatározza a legfontosabb beavatkozási igényeket – áll a projektről kiadott közleményben
A program szeptember 30-ig tart. Ez alatt a készülő klímastratégia mellett szemléletformáló akciókat rendeznek.
A március 3-án, a Polgármesteri Hivatalban megrendezett tematikus workshopokon civil szervezetek, helyi intézmények képviselői vitatták meg a klímaváltozás helyi kihívásait és fogalmaztak meg cselekvési irányokat.
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város nevében Dr. Márki-Zay Péter polgármester köszöntötte a résztvevőket és beszédében elmondta, hogy a város vezetése különösen elhivatott a klímaváltozás mérséklése és csökkentése, valamint a klímaváltozás adaptációjának elősegítése iránt. Az önkormányzat már eddig is több lépést tett a fenntarthatóság felé: elindította a Zöld Vásárhely projektet, több intézmény újult meg energetikai felújítási pályázat keretében, van a városnak napelemparkja és még tervezik hasonló napelemparkok építését, elektromos autókat szereztek be, melyet a városüzemeltetés és a közterület-felügyelet használ, és tavaly nyáron elindították a szemléletformáló „Ne szemetelj!” kampányt, amelynek során már számos helyi lakost sikerült elérniük.
A projektet megvalósító szakértői csoport nevében Dr. Forgó Gábor, kifejtette, hogy a két workshop a helyi klímastratégia megalkotása és a szemléletformáló programsorozat induló eseményének tekinthető, amelyet még további városi rendezvények fognak követni.
A klímastratégiai dokumentum megalkotásáért felelős szakember, Dr. Patkós Csaba elmondta, hogy az eseményen elsősorban olyan meglátásokat és javaslatokat vártak a résztvevőktől, amelyeket beépíthetnek a készülő stratégiába. Elmondta még, hogy az éghajlatváltozás főbb hatásviselői a városban a lakosság (kiemelten az idősek és a csecsemő- és gyermekkorúak), amelynek egészségügyi veszélyeztetettsége növekedni fog, valamint a mezőgazdaság. A természeti és épített környezet bizonyos elemei (pl. kiemelt természetmegőrzési területek) ugyancsak veszélyeztetettek. A városhoz tartozó zöldfelületek védelme és gyarapítása fontos feladat, hiszen ezek amellett, hogy komfortosabbá teszik a lakosság életét (pl. központi belterületet övező zöld gyűrű kialakítása), fontos szén-dioxid megkötő szerepet is ellátnak.