
Mint az várható volt, a művészi élmény mellett, jelentős helytörténeti érdekességnek ígérkezett Dömötör Mihály fotográfus ’Requiem egy téglagyárért’ című januárban az Emlékpontban nyílt kiállítása.
A szegedi Móra Ferenc Múzeum tárgyfotósa, a Vásárhelyi Fotószimpóziumok rendszeres résztvevője, az elmúlt évtizedekben önálló kiállításaival, illetve a Lucien Hervé Kamera Klub létrehozásával Vásárhely bekapcsolódott az ország fotóművészeti vérkeringésébe.
Mostani kiállításának a témája a tégla, ama “földből emberkéz munkájával nyert és tűz által megnemesedett anyag”. A kiállítás előélete 2011-re nyúlik vissza, amikor a VIII. Vásárhelyi Fotószimpózium témája volt. A 2011-es’Tégla dicsérete’ szimpóziumi beszámoló kiállításon több mint félszáz alkotáson jelent meg a vásárhelyi tégla. A fotószimpózium résztvevői közül a téma többeket is megihletett, - fotóztak a Kovács Testvérek Téglagyárának területén is - mint például Dömötör Mihály. Kamerájával később visszatért a pusztulásra ítélt helyszínre. Képeiből nyílt kiállítás valamennyi fotója fekete-fehér, ami még jobban kiemeli az egykor virágzó gyár pusztulását.
Lőkös Györgyi a vásárhelyi téglagyártás történetével foglalkozó - igen részletes és hiteles - tanulmánya szerint Hódmezővásárhely területén 1848-tól is még a gróf Károlyi család birtokolta a téglaégetés jogát, haszonbérlet formájában évi rendszeres jövedelmet biztosított. 1848 és 1945 között a városban 15 beazonosítható tégla- és cserépégetéssel foglalkozó vállalkozás működött.
A fotókiállítás záró eseményeként ezekről a gyárakról, illetve a Kovács Testvérek gyáráról, a vásárhelyi téglagyártás és téglaépítészet történetéről, Város épült agyagból és tűzből címmel beszélgetés lesz március 2-án 17 órakor.
A beszélgetés résztvevői:
Dömötör Mihály fotográfus
Mucsi László építész, Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal Városfejlesztési Iroda vezetője
Maczelka Tibor, a Kovács testvérek egykori téglagyárának mai tulajdonosa
Lőkös Györgyi, a Hódmezővásárhelyi Levéltár levéltárosa