Az allergia egyre több ember életét keseríti meg, és nem csak némi orrfújással: a munkahelyen vagy épp az iskolában is visszaveti a teljesítményt.
A képen egy allergiateszt
Alig ért véget a tél, és máris van olyan régiója az országnak, ahol nagyon magas, minden allergiásnál tünetet okozó koncentrációban van jelen a pollen. Az életvitelünk is felelős azért, hogy egyre több embert érint a betegség.
Az aktuális (OMSZ) adatok szerint az elkövetkező időszakban várhatóan mérsékelt marad a pollenterhelés, a következő hétvégén azonban valószínűleg ismét erősödik. A mogyoró, az éger, valamint a ciprus- és tiszafafélék pollenkoncentrációja jelenleg jellemzően az alacsony-közepes tartományban alakul, bár utóbbiaké helyenként magas is lehet. A hétvégén már magas szintet érhet el a kőris és a nyárfa virágporának mennyisége is, a ciprus- és tiszafaféléké pedig több helyen nagyon magas is lehet. A kevésbé jelentős allergének közül a juhar és a szil pollenje általában alacsony koncentrációban fordul elő. A kültéri allergén gombák spóraszáma jellemzően alacsony.
Milyen tényezőkön múlik, hogy valaki allergiás lesz-e, vagy sem?
Amit az eddigi kutatások alapján biztosan tudunk, az az öröklődés szerepe a betegség megjelenésében. Ha a családban van egy orvosilag igazolt allergiás beteg, akkor ez a legnagyobb rizikó arra, hogy a következő generációban is megjelenik majd a betegség. Ezen kívül fontos tényező a külső-belső környezet hatása is, mely jelenti egyfelől a magas – elsősorban közlekedésből, fűtésből származó - légszennyezettséget, a polleneket, illetve a lakótérben előforduló allergéneket is: a poratka, penészgomba, házi kedvencek jelenlétét. Mindez különösen a kisgyermekek, csecsemők esetében jelentős, akik idejük akár 95%-át is zárt térben töltik, ahol ha magas allergén terhelésnek vannak kitéve, az nagyon megnöveli az allergia későbbi előfordulásának rizikóját. A „háztartási”, belső terekben lévő hajlamosító tényezők között meg kell említeni, hogy a vegyszerek, kozmetikumok, a tisztítószerek és adalékanyagok allergia elősegítő hatását is sokszorosan sikerült igazolni.
Megfelelő étrend, tiszta lakás és levegő
Nékám Kristóf allergológus szerint az emberek mai életvitele is hozzájárul ahhoz, hogy egyre több az allergiás az országban. A szakember az M1-en beszélt arról, hogy a kevesebb testmozgás, a megváltozott táplálkozás, valamint a levegőszennyezés miatt is emelkedhet az allergiások száma.
Nékám Kristóf szerint úgy lehet elkerülni az allergiás tünetek kialakulását, hogy minél kevesebb allergén legyen a környezetünkben és fontos gyerekkorban a megfelelő étrend, mert ezzel az ételallergia ellen lehet védekezni, de a lakás tisztasága is lényeges tényező.
Az allergológus szerint kevesen használják a tünetek kezelésére az immunterápiát, mert az azonnal ható gyógyszerekhez képest több hónapnyi kezelésen kell átesni, nem annyira költséghatékony és csak egyféle allergén által kiváltott allergia kezelésére jó.
Se dolgozni, se tanulni nem tudunk rendesen
Nékám Kristóf allergológus a Webbetegnek adott korábbi interjújából az is kiderül: napjainkban a világ lakosságának 30-40 százaléka allergiás, 2050-re ez az arány 50 százalékra emelkedhet. A pollenallergia az életminőségen túl a munkaképességet is rontja: 20-25%-os, esetleg még nagyobb munkaképesség csökkenést válthat ki. Mivel a pollenszezon tavasztól őszig tart, ezért a kedvezőtlen hatásai gyerekek teljesítményében is érezhetőek: az érettségi, felvételik vagy épp az iskolakezdés kapcsán - mondta a szakember.