







Kilenc teremben Fodor József közel 130 festménye látható szombattól az Alföldi Galériában. Ilyen nagy kiállítása még sosem volt.
Képünkön Nagy Imre múzeumigazgató Fodor József Tornyai plakettes (1984) festménye előtt. Fotók: VH
„Sem életében, sem halála után eddig még nem volt ilyen nagy volumenű kiállítása Fodor Józsefnek”- mondta a ma délelőtti sajtóbejáráson az emlékkiállítást rendező Feledy Balázs.
Mint mondta, fontos ráirányítani a közfigyelmet a hódmezővásárhelyi festészet meghatározó alakjának munkásságára, amelyről teljesen átfogó keresztmetszetet kap a kiállítás látogató.
Nyolcvan évvel ezelőtt, 1935. december 9-én látta meg a napvilágot Hódmezővásárhelyen az egyik legvásárhelyibb festőművész, Fodor József. A 2007 májusában elhunyt alkotó ‑ életművét közel 130 alkotáson keresztül mutatják be ‑ tudatosan készült arra, hogy a világot, melybe beleszületett, képileg megörökítse.
„Vállalom a krónikás szerepét, amikor a környezetemben végbemenő lassú, de feltartóztathatatlan változást ábrázolom. [...] Képeimen közvetve vagy közvetlenül mindig az ott van az ember, aki alakítja, formálja a környezetét, a tájat, és akit folyamatosan alakít, formál a táj, amiben él." - vallotta Fodor József.
Fodor József 1958-tól kezdődően, fokozatosan alakította ki egyéni, személyes stílusát, amely a "klasszikus" alföldi realizmust tekintette művészi gyökérzetének. Kiforrott festői felfogása is mindig látványközpontú maradt, de létrehozta expresszivitással átitatott, eleven, dinamikus festőiségét, amely bátor színkezeléssel jelenített meg tájat, embert - írja róla a tárlat kurátora. Fodor első egyéni kiállításának katalógusában.
Fodor József 1964-ben vetette papírra: „Születésem és gyermekkorom helyéből és élményeiből természetesen következik, hogy szeretem e tájat, a földjéből kinőtt minden élőlényével együtt. [...] Kiállításom rajzain, festményein az én nézőpontomból tükröződnek a jelenségek, tárgyak, emberek. Én ilyennek látom a világot."
Ez utóbbi mondata lett a kiállítás címe is, amely az Alföldi Galéria teljes földszintjén kilenc teremben mintegy 130 művön keresztül, időrendiséget követve, különböző tematikák szerint mutatja be Fodor József életművének értékeit: tájképeit, zsánereit, életképeit, portréit, emberábrázolásait, szobabelsőit, csendéleteit, valamint Hódmezővásárhely művelődéstörténetéhez kötődő képeit.
Az emlékkiállítást Lázár János kancelláriaminiszter nyitja meg december 12-én délben.