Szerkesztőségünknek is rendszeresen panaszkodnak a vásárhelyiek, hogy vonalas telefonjaikon naponta kéretlenül bombázzák őket egészségfelmérést végzők, ingyen ebéddel kecsegtető, egészséges életmódról szóló előadást ajánlók, de van hogy csak annyit kérdeztek: „ Ön és párja elmúlt 60 éves?” Vajon milyen szándékkal kérdezik?
Bár nehéz egy telefonhívásból eldönteni, ki milyen ürüggyel „cserkészi be” a vonal másik végén bejelentkezőt, de az megfigyelhető, hogy látványosan sok, leginkább idős emberek elleni csalást követtek el az elmúlt hónapokban. A bűnözők számára meglehetősen könnyű célpontot jelentenek a kiszolgáltatott nyugdíjasok.
Összeszedtük a legújabb trükköket, amelyekre érdemes figyelni.
Vásárhelyen szerencsére ritkábban előforduló bűneset, a lakást kifosztó trükkös tolvajlás. Főként az idősebbek az áldozatok, mivel jószívűek, hiszékenyek, gyakran egyedül élnek. A tolvajok éppen ezt használják ki, és különböző szolgáltatók, intézmények embereinek kiadva magukat pénzt, értéktárgyakat lopnak el tőlük.
Bár az "adjon egy pohár vizet" és ehhez hasonló mondatokkal szemben már sokan "védettek", a csalók újabb és újabb módszereket találnak ki, hogy pénzhez jussanak.
Tavaly megírtuk (cikkünk a lap alján elérhető) a vásárhelyi Polgármesteri Hivatal Népjóléti csoportjánál jelezték, hogy a hivatal munkatársaként bemutatkozó személyek élelmiszercsomagot, egy nylon zacskóban 1 kilogramm lisztet, cukrot és egy csomag tésztát hoztak, amelynek átvételéhez a nyugdíjszelvények felmutatását kérték. Egy másik esetben pedig arról is érdeklődtek, egyedül él-e a lakásban az illető.
Az egyik napilap szerint például a bűnözők manapság már nem is mennek házhoz: inkább az utcán, parkolókban vagy telefonon keresztül intézik a dolgokat. Egy utazási iroda vezetője például arról számolt be, hogy ismeretlenek 40 ezer forintos nílusi úttal kecsegtették a családokat, többen be is fizették azt. Aztán kiderült, az oda és visszautat, illetve a szállást nekik kellett volna állniuk - ez több százezer forint. Persze, nem tudtak elutazni, a 40 ezer forint pedig elveszett.
Többen panaszkodnak a parkolókban felbukkanó árusokra, akik az utolsó darabokat kínálják fel "ingyen". Aztán, aki elfogadja, attól pénzt kérnek. Ha nem fizeti ki az illető, kiabálni kezdenek, hogy ellopták tőlük a terméket, így a végén az áldozat lesz a gyanúsított. Bár ilyen ügy Vásárhelyen még nem fordult elő, viszont időnként a Tesco parkolójában bukkannak fel alkalmi árusok és „pici pénzért” edényt, kisgépet akarnak ráerőszakolni az autósokra.
A telefonos meghívások, termékbemutatók, amelyek ingyenes orvosi vizsgálatot, ajándékcsomagot, utazást, vagy akár számlákkal kapcsolatos előadást ígérnek, többnyire szintén furmányosak: a végén egy 200 ezer forintos "csodatakaróval" távozik a rászedett érdeklődő.
Terjed az online unokázás, azaz a nyugdíjasokat támadják az online szélhámosok. A legújabb nemzetközi trend szerint a bűnözők a Facebook segítségével próbálnak pénzt kihúzni - a közösségi oldalt egyre gyakrabban használó - gyanútlan idősektől.
A bűnözők a Facebook segítségével megpróbálják kideríteni a nagyszülők és az unokák tartózkodási helyeit az elérhető információkból, majd kihasználva ezt, pénzt húznak ki az aggódó nagypapák és nagymamák zsebéből.
Főként az időseket célozzák meg azok az ismeretlen elkövetők, akik telefonon, bajba jutott unokának, vagy az ő ismerősének kiadva magukat csaltak ki esetenként több százezer forintot a segíteni akaró nagyszülőtől.
A történet nagyon egyszerű. Az ismeretlen telefonáló, aki magát unokának adta ki, legtöbbször balesetre hivatkozva fordult anyagi segítségért alkalmi nagyanyjához, akinek csak az volt a dolga, hogy a gondosan beborítékolt pénzt egy hozzá küldött taxival küldje el bajba jutott unokájának.
Kapcsolódó cikkünk:
Pöttyös labda a kertben – Trükkös lopások Vásárhelyen