
Kiküldték az újságírókat a bírósági tárgyalásról április 14-én, amikor az Erste Bank és Vásárhely, Mindszent, Székkutas megegyezése került szóba.
Vagyis üzleti titok, hogy hogyan történik a megegyezés, miután a Szegedi Törvényszék tavaly decemberben megítélte az Erste Banknak a mostani árfolyamon számolva 5 milliárd 227 millió forintnak megfelelő svájci frankot.
Mint arról a Vásárhelyi Hírekben többször is írtunk, Hódmezővásárhely önkormányzata 5 milliárd 227 millió, Mindszent 278 millió, Székkutas 55 millió forint értékű svájci frankkal tartozik a pénzintézetnek.
A Szegedi Törvényszéknek ugyanez a tanácsa először, 2014 márciusban még elutasította a bank keresetét. A pénzintézet fellebbezett. A Szegedi Ítélőtábla hatályon kívül helyezte az ítéletet, és új eljárásra kötelezte a törvényszéket. A Tábla a vízműtörvényt értelmezve tavaly decemberben arra jutott, a tartozást márpedig a települési önkormányzatoknak kell megfizetniük. A másodfokú eljárás április 14-én volt, amelyen a felek megegyeztek, de minden részlete üzleti titok.
A Vásárhelyi Hírekben 2013 óta többször is írtunk, miután felszámolás alá került Hódmezővásárhely víziközműcége, a Zsigmondy Béla Zrt. A felszámolást a NAV kezdeményezte. A vásárhelyi önkormányzat tulajdonában álló vízmű 2006-ban több mint hárommilliárd forint értékben bocsátott ki svájcifrank-alapú kötvényt a Raiffeisen Banknál, amit az Erste Bank később megvásárolt. A konstrukció 20 éves futamidőre szólt, az első öt esztendőben csak a kamatokat kellett fizetni. A 2008-ban kezdődött pénzügyi válság ugyan teljesen átírta a kibocsátáskor érvényes feltételeket, a Zsigmondy Béla Zrt. azonban rendben fizette a kamatot, majd a tőkerészleteket is.
Két jogszabályváltozás szerint 2013. január 1-jétől a helyi víziközművagyonnal akkora cégeket kell létrehozni, hogy egyenként legalább 150 ezer lakos ellátását biztosítani tudják.
Mivel Hódmezővásárhelyen csak 46 ezren élnek, a Zsigmondynak is társulnia kellett volna valakivel. Ezt a kötvényeket jegyző Erste Bank is támogatta, de kikötötte: csak olyan változást fogad el, amelyben a létrejövő jogutód cég a Zsigmondy Béla Zrt. összes adósságát átvállalja. Mint ismeretes végül némi huzavona után az Alföldvíz Zrt.-be társult Vásárhely.
A pert az Erste Bank indította. Eredetileg a korábbi ivóvíz- és csatornaszolgáltató Zsigmondy Béla Zrt.-től szerette volna megkapni a pénzét, amely kötvénytartozás volt. Mivel a vállalattal szemben felszámolási eljárás indult, a víziközműtörvény értelmében vagyona az önkormányzatokra szállt. A pénzintézet ezért náluk nyújtotta be a számlát, amelynek jogosságát Szegedi Törvényszék elismerte. Az április 14-i megegyezés bárhogy is történt, fizetni kell, és jóllehet üzleti titok, de a kérdés, hogy a három település miből - a lakosság helyi adójából, vagy más forrásból - finanszírozza.
A delmagyar.hu a megállapodás részleteit firtató kérdésére Korsós Ágnes főjegyző azt válaszolta: „A perben nem született ítélet, a felek egyezséget kötöttek, amelyet üzleti titokként kezelnek."