
Több mint húsz állatvédelmi szervezettel - köztük a Hódmezővásárhelyi Állatvédők Egyesületével - kezdődtek meg az állatvédelmi konzultációsorozat egyeztetései az Igazságügyi Minisztériumban.
Képen az április 15-i konzultáció - kisképen Balogh Ernő elnök
Völner Pál, a tárca parlamenti államtitkára elmondta: három munkacsoport létrehozásáról határoztak a felek. Az első munkacsoport a hatóságokkal való operatív együttműködéssel, annak fejlesztésével, kereteivel foglalkozik, a második a szabályozási környezetben felmerülő javaslatokat összesíti, a harmadik pedig a neveléssel, a felvilágosítással kapcsolatos felvetéseket tekinti át.
Közölte azt is, hogy a tervek szerint a munkacsoportok két hónap múlva összegzést készítenek, az ősszel pedig újabb összesített egyeztetést tartanak és fél éven belül fogalmazzák meg a jogalkalmazást érintő, illetve a szabályozással kapcsolatos javaslataikat.
Az államtitkár arról is beszélt, hogy más tárcákat is be kívánnak vonni az egyeztetésbe és már a pénteki megbeszélésre is meghívták a hatósági együttműködés érdekében a rendőrséget. Hozzátette: a Belügyminisztérium mellett a szabályozási javaslatokat összesítő munkacsoportba a földművelési tárcát, a neveléssel összefüggő munkacsoportba pedig az Emberi Erőforrások Minisztériumát tervezik bevonni.
"A Hódmezővásárhelyi Állatvédők Egyesülete nagyon örül, hogy a február 20-i tüntetés után komolyan vette a Magyar Kormány a kéréseinket és konzultációra invitálta az aktív állatvédelmi szervezeteket" - mondta Balogh Ernő a Vásárhelyi Híreknek.
Hódmezővásárhelyi Állatvédők Egyesület elnöke arról is beszélt, hogy a konzultáción személyesen is elmondta az államtitkárnak, hogy az iskolai tanrendbe illesszék be a helyes és kulturált állattartás oktatását, továbbá hogy állatkínzás esetén a bíróságok szabjanak ki tényleges elzárást.
Ez utóbbi javaslat találkozik a kormány elképzelésével, ugyanis amikor Völner Pál március elején bejelentette a tárca konzultációsorozatát, kiemelt célnak nevezte, hogy az állatok megfelelő védelemben részesüljenek. Akkor hangsúlyozta, a büntető törvénykönyv (Btk.) legutóbbi szigorítása emelte az állatkínzás miatt kiszabható büntetési tételeket: alapesetben 2 év, minősített esetben 3 év letöltendő szabadságvesztés is kiszabható, ha valaki ilyen bűncselekményt követ el.