
A két neves cégnél a félmilliárd forintot meghaladó európai uniós támogatás további bővítést, fejlesztést, korszerűbb kivitelezést eredményező gépvásárlásokat tesz lehetővé.
A könnyűszerkezetes ipari épületek kivitelezésével foglalkozó Csomiép-Enter Kft. 418 millió forintos beruházással bővíti kapacitását.
Az 1990-ben alakult Csomiép-Enter Kft. 2008 óta működik új tulajdonosi és alkalmazotti körrel.
A vállalkozás elsősorban gyártó- és raktárcsarnokok kivitelezését végzi az ország egész területén. Megrendeléseik 50-60 százaléka a budapesti agglomerációból érkezik, emellett Szeged környékén, illetve Békés megyében főként mezőgazdasági terménytárolókat építenek.
A 292 millió forint feltételesen visszatérítendő támogatással megvásárolt új generációs, lézervezérlésű munkagépeknek köszönhetően sokkal precízebben tudják előkészíteni az építkezések helyszínét. A beruházás részeként a cég árokásó rakodógépeket, önjáró személyemelőket, nagy teljesítményű targoncát, élhajlítót, hegesztőgépeket és pajzsokat, plazmavágót, szalagfűrészt, szalagfűrészgépet, forgódarut, fúróberendezéseket, és csavarkompresszort szerez be. Új, nagy táblás zsalurendszert is vásároltak, melyet elsősorban gabonatárolók építésénél alkalmaznak. Az eszközbeszerzés mellett megvalósul a munkavállalók szakmai képzése és komplex vállalatirányítási rendszert is bevezettek.
A nyilvános cégadatok szerint a magyar magánszemélyek tulajdonában álló mintegy 125 alkalmazottat foglalkoztató Csomiép-Enter Kft. 2020-ban 3,57 milliárd forint értékesítésből származó nettó árbevételt ért el, ami csaknem 28 százalékkal haladta meg az előző évit. A vállalkozás adózott eredménye meghaladta a 198 millió forintot, ami 93 százalékkal volt magasabb a 2019-esnél.
---------------------------------------------------------
Szintén európai uniós támogatással bővítette termelési kapacitását a zöldségszárítmányok és konyhakész zöldségek előállításával foglalkozó Mezőker Kft. Szegeden és Hódmezővásárhelyen.
A Mezőker Kft. harmincéves fennállása alatt a magyar zöldségszárítmány iparág egyik legismertebb szereplőjévé vált. A cég 2002-től tisztított, konyhakész termékek gyártásával is foglalkozik, mindkét területen országosan vezető szerepet tölt be. Az értékesített termékek nagyobbik részét - mintegy 56 százalékát - teszik ki a szárított zöldségfélék. A vállalkozás bevételeinek 45 százaléka exportból származik.
A vállalkozás a szárítmányokat a hódmezővásárhely-gorzsai telephelyén gyártja, az itt megvalósult fejlesztések a minőségbiztosítást és a munkavégzés hatékonyságának javítását szolgálták. Töltőtasakos csomagológépet, mérlegeket, targoncákat állítottak üzembe.
A több mint 246 millió forintos beruházás költségeiből csaknem 148 milliót fedezett uniós támogatás. A vállalkozás évente mintegy 8 ezer tonna zöldséget dolgoz fel. A beruházásnak köszönhetően ennek 20-30 százalékos növekedését várják. A cég mintegy 200 Csongrád-Csanád megyei termelővel áll kapcsolatban, a téli időszakban pedig az alapanyagok egy részét külföldről szerzik be.
A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a magyar magánszemélyek tulajdonában álló Mezőker Kft. értékesítési árbevétele 2019-ben 6,515 milliárd, 2020-ban 6,196 milliárd forint volt. A cég 2019-ben 402 millió, 2020-ban 360 millió forint adózott eredményt ért el.