Kultúra, oktatásTornyai János 24. órája

2019. február 12., kedd
 
Tornyai János 24. órája

Január második felében különleges tárlat megnyitójával vette kezdetét a Tornyai János Emlékév Hódmezővásárhelyen. A múzeum névadója születésének százötvenedik évfordulóján Tornyai most, nem mint festőművész, vagy kulturális szereplő, illetve közösség- és művészetszervező, hanem mint néprajzi gyűjtő került a középpontba.

Annak okát kereste a Vásárhelyi Hírek munkatársa, hogy vajon mi motiválta a festőművészt, hogy egy vargabetűt tegyen a folklór irányába?

 

 

 

 

 

„Ha isten segít, a nyáron csakugyan lemegyek az Alföldre, a mágneses Vásárhelyre...”

(Tornyai János levelezései II, 91. o.,Nap Kiadó)

 

 

A terembe lépve népies bútorok faragásai, kopott díszes virágai, a korabeli mester kéznyomait viselő cseréptárgyak és textilek fogadnak. Érzem, hogy a butellák minden apró részlete, a faragott tükör minden domborulata, megkopott festékrétege egy–egy történet a múltból. Körbejárok és szemlélődöm.

Ahogy Terendi Viktória, a kiállítás kurátora mesélni kezd lassan életre kelnek a virágminták a párnavégen, megelevenednek a fotók szereplői és szinte hozzám szalad a zsoltáros butella kerge pulikutyája.

 

De mi is az a 24. óra?

Terendi Viktória felfedi a titkot: „A felismerés, hogy a népi kultúra fontos, a 19-20. század fordulóján történt, amit az utolsó pillanatban, tehát „a 24. órában” követett is a „mentési láz”. A korabeli szorgalmas és önkéntes gyűjtőknek köszönhetjük ma, hogy egy-egy színes hímzés, kétarcú cserépfigura vagy festett tulipános láda vizuális időkapuként repít minket vissza felmenőink világába.

 

Tornyai János ebben a lelkes miliőben elsőként kezdte meg Hódmezővásárhely és környéke népi tárgyainak gyűjtését, amiket gyakran restaurált is. Ezeket zsánerképeihez is felhasználta, melyek a mai befogadót a korabeli paraszti élet világába kalauzolja. Ez a világ a gyermekéveiből jól ismert természetes környezet, aminek tárgyi – képzőművészeti megőrzése szerencsés módon egybeesett a délalföldi régió múltbéli kincseinek megőrzésével.

Alig 35 éves korára már több száz darabos gyűjteménnyel rendelkezett, melyek 1906-ban kerültek az akkor frissen alapított múzeumunkba.

 

Tornyai tanult és élt ugyan nyugaton, alkotott később Budapesten, Szentendrén, de Hódmezővásárhelyhez való érzelmi kötődése, kulturális elkötelezettsége mit sem változott. Fáradhatatlan, kitartó munkával, levelezéssel, cikkekkel igyekezett a dél-alföldi kultúrát, közös múltunkat megőrizni. Akkor még nem tudhatta, hogy sok – sok évvel később a nevét viselő múzeumban egybegyűjtött műtárgyai megbecsülve sorakoznak majd a vitrinek alatt.”

 

Így írt idősödve, 1932-ben Baktay Ervinnek: „Mindig szerettem a népet, annak a gyermeke vagyok s valamikor nagyon sokat foglalkoztam a vásárhelyi nép eszejárásával, népköltési dolgokkal stb. stb. s amiket most te mondtál nekik, ugyanazokat mondottam én nekik ezelőtt 30-40 évvel. Kutyába se vették, persze, de most meg van az az elégtételem, hogy egy Baktay Ervin szájából hallhatták, hogy akkor – igazam volt. „ (Tornyai János levelzései II, 88. o., Nap Kiadó)

 

Most ezek a tárgyak már nemcsak a népi kultúránk, de Tornyai János minden erőfeszítésének, nem csak elégtételei, de méltó emlékei is.

 

A Tornyai, mint gyűjtő című kiállítás műtárgyainak kiválasztása nem volt egyszerű feladat. A hatalmas gyűjtemény esszenciája formailag és színvilágukban is az arányosság, a szépség és visszafogottság közvetítői - fogalmazta meg Terendi Viktória.

 

A kiállítás március 31-ig tekinthető meg.

 
 
Kis Krisztina
 

Olvassa el ezt is!

Új belépési rendszer a vásárhelyi Polgármesteri Hivatalban

Új belépési rendszer a vásárhelyi Polgármesteri Hivatalban

Már közel egyévet csúszik annak a jogszabálynak a végrehajtása, amelynek a pénzhiány miatt most az egyszerűbb megoldását alkalmazzák.
Bessenyei-díj 2019

Bessenyei-díj 2019

A gálaestet idén nem a Magyar Kultúra napjához, hanem a névadó Bessenyei Ferenc 100. születésnapjához igazították. Márványtáblát is avattak
Majális 2024

Majális 2024

Kétnapos program a Népkertben. Városkártyával egy alkalommal ingyen sör/virsli a felnőtteknek, ingyen vattacukor és ugrálóvár a gyerekeknek.Részletes pr ogram.
Az álattenyésztés háromnapos ünnepe - összegzés

Az álattenyésztés háromnapos ünnepe - összegzés

35 országból érkeztek vendégek és érdeklődők, hogy megnézzék a 31. kiállítást, amit a három nap alatt 54 028-an kerestek fel.
 

És ezt már olvasta?

Ballagás és sárgulás a Mezőgazdasági Karon
Ballagás és sárgulás a Mezőgazdasági Karon Május 17-én a ballagási ünnepség után, délután a sárgulási fogatos menet végigvonulva a városon a végzősök jelképesen búcsúztak Vásárhelytől, amely befogadta őket. Képekkel.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024 2024. 18. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Vásárhelyi ITF Taekwon-do sikerek
Vásárhelyi ITF Taekwon-do sikerek Gerendáson rendezte meg a Spárta Taekwon-do Klub a VII. Fehér Kupa és VII. Spárta Kupa nevű ITF Taekwon-do versenyt. Eredményekkel.
 
Lucien Hervé kiállítás Zürichben
Lucien Hervé kiállítás Zürichben A kiállításon az Elkán László néven, Hódmezővásárhelyen született fotográfus életművéből már ismert és korábban be nem mutatott fényképek láthatók.
 
Vásárhelyen járt a honvédelmi miniszter
Vásárhelyen járt a honvédelmi miniszter A kadétiskola a dél-magyarországi régió egyik kiemelt katonai nevelő-oktató intézménye lesz. A tervek szerint a 2026-27-es tanévben indulhat el.
 
A mártélyi tájat és az ott megélt közösségi élményeket megörökítő művek tárlata
A mártélyi tájat és az ott megélt közösségi élményeket megörökítő művek tárlata Mindössze két hétig látható a május 11-én megnyílt Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor idei beszámoló kiállítása.
 
Elhunyt Vásárhely mecénása
Elhunyt Vásárhely mecénása 1998-ban vásárhelyi születésű férje halála után költözött a városba, amelyet második szülőföldjének telkintett. Életének 88. évében tért örök nyugalomra.