











Negyedszázad a hódmezővásárhelyi helytörténet szolgálatában - Szeremlei Sámuel nyomdokain címmel konferenciát rendeztek október 5-én délelőtt a Városháza dísztermében.
Fotók. VH
A konferencián Almási István polgármester mondott köszöntőt. Az ülés levezetője Benkő László, a Szeremlei Társaság elnöke volt.
Mint ismeretes a Szeremlei Társaság 1991. február 26-án alakult meg a Hódmezővásárhelyi Levéltárban. A Társaság első elnöke az alapítástól 2011-ben bekövetkezett haláláig Herczeg Mihály nyugalmazott levéltárigazgató, helytörténész volt. A most 42 tagot számláló társaság Szeremlei Sámuel alakja előtt tisztelegve folytatja az egykori lelkész helytörténeti feltárásait. Hódmezővásárhely történetével foglalkozó monográfiájában Szeremlei a mezőváros társadalmi, gazdasági fejlődése mellett a város népéletének részletes bemutatásával is foglalkozott.
1996-tól a mai napig kiadják a Hódmezővásárhelyi Szeremlei Társaság évkönyvét, mely helytörténeti tanulmányokat közöl a tagok, és külső szerzők tollából. A Társaság ezzel igyekszik összefogni a város és környékének helytörténetével foglalkozó kutatókat és szakmai műhelyeket. A jubileumra kiadott évkönyvet március végén adták ki. (Cikkünk erről ITT olvasható!)
A szerda délelőtti konferencián elsőként Presztóczki Zoltán levéltáros a Szeremlei Társaság titkára az elmúlt negyedszázadban végzett tevékenységet ismertette.
Ezt követően a rendszerváltástól napjainkig tartó időszak helytörténeti kutatásának, dokumentálásának eredményeit Dr. Marjanucz László történész foglalta össze.
Nagy Vera néprajzkutató főmuzeológus az elmúlt negyedszázad vásárhelyi néprajzkutatását ismertette, Csányi Viktor régész a Tornyai János Múzeum Régészeti Gyűjteményében Szeremlei Sámuel fellelhető örökségéről beszélt.