
Sok fiatal teszi fel önmagának a kérdést: Szégyenlős vagyok? Mennyiben térek el a normális emberektől?"
Az Egyesült Államokban egy egész tudóscsoport próbált meg a végére járni mi is a szégyenlőség és mi a megoldás?
Eugen Zimbardow és munkatársai bebizonyították, hogy sok ember a szégyenlősséget élete nagy problémájának tartja. Másrészt kiderült, hogy a szociológusok még mindig teljesen semmibe veszik ezt a jelenséget.
A szégyenlősség színskálájának egyik végén azok találhatók, akik „magukba zárkóznak", és jobban érzik magukat, ha tárgyakkal és a természettel kerülnek kapcsolatba, mintha emberek közelségébe kerülnek. Az átlagot azok alkotják, akiknek nincs elegendő önbizalmuk, könnyen zavarba jönnek; ezek tipikus példája az ügyetlen kamasz. Szélsőséges megjelenési formájában a szégyenlősség sajátos lelki „börtönné" válik, állítja Zimbardow professzor. Miközben a társadalmi érintkezés folyamán az előre nem látható helyzeteket igyekszik elkerülni, az ember teljesen önmagába fordul. Az amerikai egyetemek több mint kétezer hallgatóját kérdezték meg ezekről a problémákról. Újabb kétezer adatot az amerikai lakosság különböző korú, különböző társadalmi rétegéhez tartozó személyeitől szereztek meg.
Gőgös mert szégyenlős?
A legérdekesebb eredményük az, hogy a megkérdezettek negyven százaléka szégyenlősnek tartja magát, 82 százalékuk pedig kijelentette, hogy életének bizonyos időszakában szégyenlős volt. Csupán egy százalékuk nyilatkozott úgy, hogy sohasem volt szégyenérzete. A megkérdezettek 3,6 százaléka elismerte hogy bárkivel is kerüljön kapcsolatba, állandóan szégyenlősséget érez, s hogy ez így is volt, amióta csak az eszét tudja. A kutatások kimutatták azt is, hogy az emberek változnak: a megkérdezettek 41 százaléka valaha nagyon szenvedett a szégyenlősségtől, de sikerült ezt az érzést leküzdenie; 16 százalékuk korábban nem volt szégyenlős, de mostanára azzá vált. A szégyenlősség oda vezethet, hogy az embert az őt körülvevő környezete nem értékeli reálisan. A diákok például elmondták, hogy a vonzó külsejű, de szégyenlős embereket gyakran „hűvöseknek", gőgöseknek és beképzelteknek tartják. Mi is hát a szégyenlősség?
Voltaképpen olyan címke, melyet az ember maga akaszt a saját nyakába
Ha az ember szégyenlősnek tartja önmagát, akkor ennek megfelelően is viselkedik. S így ez a címke kihat a többi ember iránt tanúsított viselkedésére is.A szégyenlős emberek bevallása szerint nehéz helyzetekben felgyorsul a pulzusuk (a megkérdezettek 54 százaléka) ; elpirulnak (53 százalék) ; - izzadnak (49 százalék) ; ideges remegés fogja el őket (48 százalék); felgyorsul a szívverésük (48 százalék).
E vonatkozásban — mutat rá Zimbardow — érdekes jelenségnek lehetünk tanúi. Azok az emberek, akik egyébként nem szenvednek a szégyenlősségtől, ugyanilyen tünetekről tesznek említést olyan esetekben és helyzetekben, amelyek elbátortalanítják az embert: például olyankor, amikor fizetésemelést kérnek a főnöküktől. Gyorsul a szívverés, izzad a tenyér, az idegek megfeszülnek.
Az egyetlen különbség a két embercsoport között az — jegyzi meg a tudós —, hogy az egyik csoporthoz tartozó emberek magukra akasztják a szégyenlősség tábláját. Akik szégyenlősnek tartják magukat, azoknál világosan megfigyelhető az a tendencia, hogy mindezeket a tüneteket sokkal intenzívebben érezzék.