
82 éves korában elhunyt Jószai Sándor hódmezővásárhelyi képzőművész, ikonfestő.
Néhány éve egy interjúban mondta:
"Tudom, talán jó lenne azt mondanom, hogy látomásom volt, jelet kaptam, de sokkal prózaibb az előzmény. Egy vásárban a mellettem levő asztalnál saját készítésű ikonjait kínálta egy hölgy. Engem ez annyira megfogott - és nemcsak a képi megjelenítés, hanem a teológiai háttere is -, hogy úgy gondoltam, magam is megpróbálom. Engem az ikon elsősorban mint művészetesztétikai érték fogott meg..."
Jószai Sándor képzőművész, ikonfestő 2024-ben részesült Signum Urbis Honorantis díjban.
Művészi munkájával évtizedek óta gyarapította a város szellemi javait, valamint hozzájárult a város kapcsolatainak, jó hírnevének kiterjesztéséhez és növeléséhez.
A képzőművészet már gyerekként nagy hatással volt rá. Az alkotás mindig is mágnesként vonzotta. Már kisiskolásként Csikós Miklós szakkörében sajátította el a rajzolás alapjait. 1975-ben a mártélyi szabadiskolába is bekapcsolódott.
1968-tól az Alföldi Porcelángyárban dolgozott vésnökként. Itt ismerkedett meg a kerámiakészítés folyamatával és ismerte fel az anyagban rejlő kifejezési lehetőségek végtelen tárházát.
1986-ban a városnak adományozta a kertvárosi Csobogó kutat, ennek egy kisebb változatát Esztergom főterén is felállították.
1981-ben találkozott az ortodoxiával, az ikonok világa teljesen lenyűgözte.
1991-ben meghívták a németországi Bad Kissingenbe kiállítást rendezni.
1993-ban felvették a Nemzetközi Ikon Barát Klub (Hannover) tagjai közé:
1997-2002-ig ikonfestészetet tanított a Rhöhn--Grabfeldi népfőiskolán.
1992-ben a Nagy József, a Magyar Televízió vásárhelyi származású főoperatőre dokumentumfilmet készített róla, Az Ikonfestő címmel.
1991-2023-igaz ikonfestészetet szakköri formában tanította Hódmezővásárhelyen
A helyi kórház kegyeleti szobájába egy nagy méretű keresztet és egy Istenanya ikont festett. Restaurálta a vásárhelyi ortodox templom kegytárgyainak egy részét, továbbá ikonokat és egy áldókeresztet is ajándékozott a közösségnek. Aktív tagja volt a felekezetnek. Köztéri munkái és ikonjai az ország számos településén megtalálhatóak.
Alkotásai magángyűjteményekbe a világ minden részére eljutottak.
Jószai Sándor, az ikonfestő nem pusztán művész volt, hanem egy szakrális térben működő, szellemi alázattal megnyilvánuló közvetítő, aki a láthatatlan valóságot igyekezett megjeleníteni a festményein.