Az állattenyésztési szakemberek körében hetek óta tartja magát az a vélemény, hogy a szükséges lépések megtételét, annak kellemetlen következményeivel a kormányszervek megvárják a választás utáni időszakot.
Képünk illusztráció - sertéspestisben elhullott állatok.
Az afrikai sertéspestis járványhelyzet változása miatt, október 16-án a Csongrád Megyei NÉBIH arról tájékoztatta a megyei szerveket, hogy az Agrárminisztérium határozata alapján, magas kockázatú terület lett Csongrád megye északi része: Csongrád közigazgatási területe (Bokros), Szentes közigazgatási területe (Belső-Ecser, Kajánújfalu, Magyartés), Eperjes, Nagytőke.
Míg közepes kockázatú területű lett Csongrád megye fenti északi részén kívül az egész megye területe, természetesen beleértve Vásárhely és vonzáskörzetét.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a magas és közepes kockázatú területeken belül és ezen területekről az élő házisertések korlátozás nélkül szállíthatók az országon belül, de a járványveszély miatt kérik, hogy az általános járványügyi (biológiai biztonsági), fertőtlenítési és szállítási előírásokat fokozott figyelemmel tartsák be.
Hangsúlyosan figyelmeztetik a sertéstartókat, hogy ha a járványügyi nyomozás során bizonyítást nyer, hogy az előírásokat súlyosan megszegték, különösen az élelmiszerhulladék (moslék) etetésre vonatkozó tilalmat, akkor az érintett sertésállományt állami kártalanítás nélkül le kell ölni.
Élő vaddisznót a magas kockázatú területen kívülre tilos szállítani. A magas kockázatú területen belül is csak engedélyezett vadfarmról, vadaskertből vagy vadasparkból a járási főállatorvos az elszállítást megelőző 15 napon belüli negatív virológiai (PCR) vizsgálathoz kötött külön engedélye alapján szabad élő vaddisznót kiszállítani vágás vagy levadászás céljából.
Élő vaddisznót a közepes kockázatú területen kívülre tilos szállítani. Ez azért is fontos, mert a vaddisznó eleve kockázatot jelent a házisertés állományra. Az emberi tényező mellett. Mert mint ismeretes, a Budapest környéki erdős területeken százával pusztultak el a fertőzött vaddisznók, egyértelműen az ember által okozta fertőzésben. Ez egyébként lehet egy teljesen banális helyzet, egy a kirándulók által eldobott élelmiszer, vagy akár a cipőtalpról levált szennyeződés, amit a vaddisznó később megtalált.
A laikusok számára érdemes megjegyezni, hogy a semmilyen kockázatot nem jelent az ember egészségére. Azonban azzal is tisztában kell lenni, hogy maga a vírus rendkívül ellenálló, és az ember a helyváltoztatásával, utazásával terjesztheti tovább.