GazdaságRendhagyó helyről érkezett pénz a felújításra

2019. október 19., szombat
 
Rendhagyó helyről érkezett pénz a felújításra

Évtizedek óta a vásárhelyi református Újtemplomról csak olyan fotó lelhető fel, amelyen málló vakolat, omló falrészlet, viharban megrongálódott ereszcsatorna látható.

 

 

 

 

 


"Amióta - az 1790-es években - megépült a templom, nem volt komplex felújítás, mindig csak az aktuális állapotromlást állították meg" - mondta Major Istvánné 2014-ben a Vásárhelyi Híreknek.

A hódmezővásárhelyi református Újtemplom lelkésze akkor arról számolt be, hogy  a renováláshoz az Emberi Erőforrások Minisztériumától 16 millió forintot kaptak, amit az egyházkerület 6 millió forinttal kipótolt.

Nem sokkal később egy külső omlásveszélyt is el kellett hárítani, ami másfél millióba került. Ám, még ezek után is maradt tennivaló bőven, nem sokat változtatva a Kálvin tér összképén, miközben a megyei Kormányhivatal a templommal szemben lévő egykori Péczely Zeneiskola - a tér szintén meghatározó - épületébe energetikai felújításra 240 millió forintos pályázati forrást invesztált, amelyhez Hódmezővásárhely 800-900 millió forinttal járult hozzá.

 

Idén a templom felújításához váratlan helyről érkezett segítség.

 

A Hódmezővásárhelyi Református Újtemplomi Egyházközség és a Szabadkai Városi Múzeum összefogásával valósul meg az az uniós projekt, amelynek köszönhetően a turisztika és a kultúra területén valósít meg eseményeket a két pályázó, akik számára infrastrukturális fejlődést is hoz az Interreg – IPA Magyarország-Szerbia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében megvalósuló, Közös művészeti örökségünk nyomában című pályázat.

A nyáron indult projekt majdnem 587 ezer euros támogatásából a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeumban remek programsorozatokat indítottak és bonyolítanak folyamatosan valamint a Hódmezővásárhelyi Református Újtemplom felújítására 101 millió forintot sikerült elkülöníteni.

 

Ebből a pénzből a belső falfelületét hozták rendbe, amit most a festés követ. A munkálatok látványos része a nemsokára elkészülő műkőlábazat. Ami kevésbé látványos, de talán a legfontosabb: a templom bútorzatát és a mindent veszélyeztető - sok évtizedes gondként a - felvizesedés megszüntetése volt. Zajlik a salétrom-mentesítés, az injektálásos szigetelés elkészítése. A mostani felújítás 2020 elejére befejeződik.

 

Így is marad tennivaló, elég ha csak az ólomüvegberakásokra gondolunk. Ha pedig a teljes felújításhoz szükséges összeg a rendelkezésükre állna, azt követően újra birtokba vehetnék a hívők Vásárhely másodikként épült református eklézsiáját, amelynek megépítésére II. József türelmi rendeletének kibocsátása után került sor.

Az alapkövet 1792-ben Szőnyi Benjámin tette le, akinek emlékversét a torony gombjában helyezték el. A Fischer Boldizsár tervei alapján készült templomban az első istentiszteletet 1796-ban tartották, a felszentelésre 1799-ben került sor.  

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Sertéspestis Csongrád megyében

Sertéspestis Csongrád megyében

Az afrikai sertéspestis járványhelyzet változása miatt, október 16-án a Csongrád Megyei NÉBIH - Vásárhelyre vonatkozólag is - a vészhelyzeti besorolást megemelte.
Roncsmentesítés Vásárhelyen

Roncsmentesítés Vásárhelyen

Október 13-án Vásárhelyen elkezdték a közterületeken hagyott használaton kívüli járművek elszállítását. Több is van még például a Kertvárosban, a Hódtóban.
A gondatlanság sok pénzbe kerülhet

A gondatlanság sok pénzbe kerülhet

A belterületi ingatlanok esetében a jegyző, külterületi és zártkerti ingatlanok esetében a növényvédelmi hatóság köteles eljárást indítani.
Irány Hong Kong

Irány Hong Kong

A világbajnokságra utazó magyar válogatott tagja lett a hódmezővásárhelyi Papp Jázmin, akinek Magyary Ágnes volt az edzője .
 

És ezt már olvasta?

Tűz volt Batidán
Tűz volt Batidán Július 26-án délelőtt nagy területen égett az aljnövényzet, a gaz Hódmezővásárhely batidai településrészén, a Vásárhelyi utcánál.
 
Megemlékezés az 1919. július 25-én történtekről
Megemlékezés az 1919. július 25-én történtekről Július 25-én az önkormányzat a kutasi úti emlékműnél elhelyezte az emlékezés koszorúját. 
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 29. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
Bővül a Szőnyi Benjamin iskola
Bővül a Szőnyi Benjamin iskola Háromszintes, mintegy ezerötszáz négyzetméteres épületrésszel bővül a hódmezővásárhelyi Szőnyi Benjámin Református Általános Iskola.
 
A 72. Vásárhelyi Őszi Tárlaton 185 alkotás szerepel
A 72. Vásárhelyi Őszi Tárlaton 185 alkotás szerepel Műfaji megoszlás szerint 92 festmény, 32 grafika, 46 plasztika, valamint 15 installáció, multimédia mű szerepel majd a tárlaton.
 
Több, mint 40 előadó
Több, mint 40 előadó Összesen kb. 115 produkció, elektronikus zene, rock, pop és trap, hazai zenekarok és nemzetközi sztárfellépők vegyesen az ide Szegedi Ifjúsági Napokon.
 
Ulmi találkozó
Ulmi találkozó Az 1992 óta Hódmezővásárhely testvérvárosába, az ott rendezett 14. Nemzetközi Duna Fesztiválra kiutazott Márky-Zay Péter polgármester.