
Elfogadták a költségvetést. Húsvét előtt 10 ezer forintot kapnak a nyugdíjasok. Felvetődött a vállalkozások építményadójának csökkentése.
23 milliárd 103 millió forintos főösszeggel, 316 millió forintot meghaladó tartalékkal elfogadta a hódmezővásárhelyi önkormányzat 2018-as költségvetését a város közgyűlése a február 2-án tartott rendkívüli ülésén.
A rendeletet a Fidesz-KDNP képviselői támogatták, az MSZP és a Jobbik képviselői nemmel szavaztak.
A költségvetés elfogadására nemmel szavazás az ellenzék részéről már hagyományosnak számít, mondván nem vállalhatnak fel olyant, amelyre nincs megfelelő rálátásuk.
Végh Ibolya aljegyző az előterjesztést ismertetve úgy fogalmazott, az elmúlt 25 évben nem volt ilyen jó gazdasági helyzetben az önkormányzat, eredményre vezettek a város működését átalakító intézkedések. Az önkormányzatnak nincs hitele vagy lejárt tartozása. A működési kiadások 38 százalékát teszik ki a költségvetésnek, 62 százalék beruházásokat, fejlesztéseket finanszíroz.
Ingatlan eladásokból is gyarapodott a város, eladták a Kálvin téri, volt Péczely zeneiskola épületét is, 1,2 milliárd forintért.
Van egy tétel, amely évekig befolyásolja a költségvetést: 2016 április közepén a peren kívüli megegyezés értelmében a vásárhelyi önkormányzatnak 2029. december 31-ig kell megfizetni az ERSTE Banknak több mint 4 milliárd forintot, - évente azonos részletekben - beleértve az évente több tízmilliós kamatot. (Erről részletesen itt olvashat!)
A közgyűlésen Hegedűs Zoltán alpolgármester kifejtette, az önkormányzat az idén 13,7 milliárd forintot fordít fejlesztésekre, a Területi Operatív Programból, illetve a Modern városok program keretében megvalósuló beruházások jelentősen gyarapítják a település vagyonát. Két nagy állami fejlesztés is megvalósul Hódmezővásárhelyen, a 47-es elkerülő út és a tram-train építése - tette hozzá. (Ez utóbbi még körülbelül 2 év.)
A politikus elmondta, a költségvetés előkészítése során folytatott konzultációk eredményeként 60 millió forintos sporttámogatási alapot hoz létre az önkormányzat, a nyugdíjasok pedig a korábbi években rendszeressé vált karácsonyi támogatás mellett húsvét előtt további 10 ezer forintot kapnak. Ez a juttatás a városban 11 ezer embert érint, és amennyiben a költségvetés helyzete lehetővé teszi, a következő években is megkapják. (Eddig karácsony körül csak a 70 év felettieket ajándékozta meg az Önkormányzat.)
Hegedűs Zoltán közölte, állami, uniós és önkormányzati forrásból felújítják a város valamennyi iskoláját és kollégiumát.
Az alpolgármester javaslatot tett a vállalkozások építményadójának csökkentésére: az adó 30 százalékáig elszámolható lenne az alkalmazottak minimálbér feletti béremelése, a házi orvosi rendelők felújítására program indulna. Ezekről a következő ülésén dönthet a közgyűlés.
Név szerinti szavazással döntött a közgyűlés arról, hogy Hódmezővásárhely is csatlakozik a Megyei Jogú Városok Szövetségének ’Védjük meg településeinket, védjük meg hazánkat’ című, a Soros-tervet elutasító felhívásához. A határozattal - melyre az MSZP jelenlévő képviselője nemmel szavazott - a közgyűlés megerősítette a 2016-ban hozott, a kötelező betelepítési kvóta elutasításáról szóló döntését.
Az MSZP a Soros-tervvel kapcsolatban hiányolja a konkrét bizonyító erejű dokumentumot, a migránskérdésnek nem megoldás a 80-90 milliárdos pénzkidobást a plakátokra.
A Jobbik bár megszavazta a felhívást, a közgyűlésen hangot adott annak az aggodalmának, hogy „vajon ki védi meg az országot az Orbán kormány által finanszírozott háromezer feletti migráns betelepítésétől?”