
Valószínű nem jelent változást, hogy az adást-vételt követően mostantól elvileg Vásárhely tartozásának 30 százaléka az államot illeti. 2029-ig fizeti a város.
Augusztus 11-én lezárult az Erste Bank Hungary Zrt.-t érintő részesedésvásárlási tranzakció, a magyar állam és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) megszerezte a 15-15 százalékos tulajdonrészét a pénzintézetben, valamint átutalta a vételárat.
A tranzakció része az EBRD-vel és a magyar állammal tavaly február 9-én kötött egyetértési megállapodásnak.
Az érintett felek 2016. június 20-án írták alá a részesedések adásvételéről szóló szerződéseket, ez alapján a magyar állam és az EBRD külön-külön 38,9 milliárd forintot fizetett a 15-15 százalékos részvénycsomagért. Az árat külső szakértők közreműködésével, piaci értékelés alapján alakították ki.
A megállapodás alapján a bankot továbbra is az Erste Csoport irányítja majd, de a magyar állam egy külső tagot delegál a bank igazgatóságába és egy tagot a felügyelőbizottságba.
Mint ismeretes, a Zsigmondy Béla Zrt. illetve Hódmezővásárhely önkormányzata perben állt az Erste bankkal, annak kapcsán, hogy a Zrt. 2006-ban hárommilliárd forint értékben bocsátott ki svájcifrank-alapú kötvényt a Raiffeisen Banknál, amit az Erste Bank később megvásárolt.
A pert az Erste Bank indította. Eredetileg a korábbi ivóvíz- és csatornaszolgáltató Zsigmondy Béla Zrt.-től szerette volna megkapni a pénzét, amely kötvénytartozás volt. Mivel a vállalattal szemben felszámolási eljárás indult, a víziközműtörvény értelmében vagyona az önkormányzatokra szállt. A pénzintézet ezért náluk nyújtotta be a számlát, amelynek jogosságát Szegedi Törvényszék elismerte.
A teljesen váratlanul április közepén a peren kívüli megegyezés értelmében a vásárhelyi önkormányzatnak 2029. december 31-ig kell megfizetni több mint 4 milliárd forintot, beleértve az évente több tízmilliós kamatot.
Kapcsolódó cikkünk:
Már nem titok az Erste és Hódmezővásárhely közötti megegyezés