



Jószai Sándor hódmezővásárhelyi ikonfestő egyik műve (képünkön) is látható a január 19-én a szegedi Móra Ferenc Múzeumban Ohridi Szent Naumról, halálának 1100. évfordulója alkalmából nyíló kiállításon.
A nagyszabású tárlaton közel 70 ikon látható, amely évszázadokon átnyúló keresztmetszetet reprezentál: bemutatja a szentábrázolást a 9-században élt pap korától a mai kortárs ikonfestészetig.
868-ban a pápa megbízásából szentelték pappá Naumot, aki Szent Cirill és Metód tanítványa volt. Ohridi Szent Naum nagyon sokat tett a szláv írásbeliség fejlődéséért és az ortodox vallás terjesztéséért Európa szláv népei között. Szent Naumot aszketikus küzdelmei és felvilágosító munkája a Bolgár Egyház egyik alapítójává, a bolgár papság tanítójává tették. Ereklyéi a nevét viselő kolostorban nyugszanak Ohridban.
„Ohridi Naum alakja a jelenkori utódok számára emblematikus. Többszörösen is példázza a keleti és a nyugati kereszténység kapcsolódását éppen régiónkban, amely a keleti és a nyugati kereszténység határvonalán fekszik. Naum alakja integráló a hazánkban diaszpórában élő ortodox hitű nemzeti kisebbségek számára is” – mondja Nagy Márta bizantiológus, egyetemi docens, a tárlat kurátora.
A január 19-től március 20-ig nyitva tartó kiállítás képet ad a régi magyarországi Szent Naum-ábrázolásokról; a látogatók számos 18. századi ikont és metszetet csodálhatnak meg. A kiállítás előkészítői felkértek kortárs egyházművészeket, ikonfestőket is, hogy készítsenek Szent Naum-ábrázolásokat, így különböző technikákkal készült, modern ábrázolások is jelen vannak a különleges hangulatú tárlaton. A kiállításon látható lesz 34 kortárs szentábrázolás, köztük Jószai Sándor Szent Naum ikonja, valamint az Ikonfestő Iskolájának egyik tanítványa, Megyeri Mária alkotása.
Macedóniában, a kis Ohrid nevű városkában. Cirill és Metód tanítványa a betegek megsegítésére gabonát és gyógynövényeket termesztett. Az ekébe fogott ökrök egyikét egy medve szétmarcangolta. A szerzetes lebirkózta a gyilkos állatot, és az ökör helyébe állította. Nem csoda, hogy a Szent Naumot felkereső betegek meggyógyultak. És az sem meglepő, hogy a legenda napjainkban is erősen él. A macedóniai monostort minden évben nagy számban felkereső turisták, nemcsak a monostor spirituális légkörére vágynak, hanem titkon reménykednek a gyógyítás csodájában.