A hódmezővásárhelyi Zsinagóga kiállításán híres magyar zsidó sportolók eredeti érmei, relikviái láthatók, pályafutásukat poszteren olvashatjuk.
Fotók: VH
Kevesen tudják, hogy Kronberger Lili 1911-ben a nemzetközi műkorcsolya sport megújítóvá vált: elsőként a világon ő mutatott be zenei kísérettel előadott művészi programot a bécsi világbajnokságon. A háromszoros magyar bajnok és a korcsolya sport legelső világbajnoka mozdulatainak csak rá jellemző eleganciája és harmóniája még inkább kitűnt a zene hatására.
A vásárhelyi Zsinagógában nyíló kiállítás közös szála, hogy valamennyi sportoló zsidó származású, akik magyar, nemzetközi és olimpiai sikereikkel örökre beírták a nevüket a magyar sport történetébe.
A Magyar Zsidó Múzeum és a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum anyagából összeállított kiállításon többek között Elek Ilona és Hajós Alfréd, Barna Viktor, Braun „Csibi”József, Brüll Alfréd, Weisz Árpád, Petschauer Attila, Kabos Endre eredeti érmei, relikviái láthatók, életútjukat, sportpályafutásukat poszteren olvashatjuk.
Árva László, az Emlékpont szakmai vezetője és Elek András sajtóreferens ma délelőtt mutatta be a kiállítást a rendezése közben. Elhangzott, az itt látható, a nemzet kedvenceiként szeretett sportolók egy részének életútja abban közös, hogy származásuk miatt üldözöttekké váltak és Vészkorszak idején vesztették életüket. A másik részük a fiatalabb nemzedéket képviseli, pályájuk a harmincas években kezdődött, túlélték a holokausztot, majd sikerült újrakezdeniük és ismét a legmagasabb csúcsra jutniuk.
„Egykor nekik szólt a himnusz” című kiállítás április 15-én 17 órakor nyílik.