
A közel 30 Tanodás diák nemcsak azért van privilegizált helyzetben, mert egy közösségbe tartoznak, hanem mert segítik is egymást. Ebben látják a workshop-ban részt vett tanárok, oktatási szakemberek is a diákok kitörési lehetőségének egyik kulcsát.
Heves vita, építő szakmai tapasztalatok megosztása volt a lényege, április 10-én délután Hódmezővásárhelyen, a Gastro-Ker Alapítvány által rendezett Nyitott tanoda napnak.
A ’Tanodásnak lenni jó’ elnevezésű program keretében Farkas Zsuzsanna, Patócs Anikó és Hajdúné Csakajda Ildikó által irányított szakmai találkozón közel tucatnyi pedagógus osztotta meg a problémákat, arról milyenek a hátrányos helyzetű gyerekek esélyei, hogyan lehet a köztük lévő tehetségeseket felkarolni és nem utolsó sorban, mit kell tenni ehhez a pedagógusnak és a szülőnek? (Ezek az ország oktatáspolitikájában is jelen lévő aktualitások.)
„Egyes érdemjegy kiosztásával nem lehet motiválttá tenni a ’H’-s diákokat”- mondta Csakajda Ildikó, hozzátéve, sokszor a valamiben kiemelkedő, tehetséges fiatalokat nem is veszik észre, mert – mint elhangzott – sokszor ezek a gyerekek problémásak, nem igazán közösségiek.
„Ha körülnézünk, ma a hátrányos helyzetű gyerekek harmadának van csak kitörési lehetősége!”
Pedig több is lehetne, vélték a workshop résztvevői, ám ehhez erősíteni kell az elfogadást, mert „ az a társadalom fokmérője” - hangzott el.
„Hiányoznak a kisközösségek, például a szakkörök, amelyek összekovácsolnák az azonos érdeklődésű diákokat” - vetette fel az egyik pedagógus. Arra, hogy az igények ellenére a kelleténél miért csak jóval kevesebb van, nem kaptunk választ, bár sejthető, hogy ennek elsősorban anyagi okai vannak.
Pedig egy közösség sok mindenre képes, ennek éppen a szakmai találkozó helyszínén, az Andrássy utca 1. szám alatt berendezett Tanoda az ékes bizonyítéka. Ambrusné Kun Violetta tanodavezető szerint a tanodás diákok egymásra is ösztönzőleg hatnak, számukra igazi motivációt jelent a közösségbe tartozásuk.
Végül is mindenki egyetértett Joanne Kathleen Rowling mondásával, ami akár a csütörtöki szakmai találkozó ars poetica-ja is lehetett: ’Nem az számít, hogy minek születik valaki, hanem az, hogy mivé nő fel.’