Figyelnünk kell arra, hogy még a természetes illóolajok is tartalmazhatnak 26 olyan illatanyagot, melyek az arra érzékeny személyeknél allergiás reakciót válthatnak ki, de mérgezés is előfordulhat.
Nehéz eldönteni, hogy az egyre több kullancs és szúnyog ellen mi a leghatásosabb szer, mivel, bizonyára kevesen tudják, de az egészségügyi kártevőnek minősülő szúnyogok távoltartására alkalmas készítmények, a szúnyogriasztó szerek, valamint szúnyog- és kullancsriasztó szerek Magyarországon csak az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) engedélyével forgalmazhatók. A termék címkéjén az „OTH” betűkkel, „JÜ” betűkkel kezdődő, majd számokkal folytatódó jelölést kell látnunk.
Az évtizedek óta jól bevált engedélyeztetési rendszer ellenére jelenleg is kaphatók olyan termékek, amelyek megjelenési formája műanyag-, textil- vagy szilikon-karkötő és címkéjük alapján szúnyog- és/vagy kullancsriasztásra alkalmasak (tipikus hatóanyagaik: citronella, geraniol és egyéb növényi kivonatok). A jelenleg engedélyezett riasztószerek között azonban egyetlen karkötő formájú termék sem szerepel, tehát e karkötők hatékonysága nem igazolt.
Megjelentek olyan karkötők is, amelyek rovarriasztó hatást már nem állítanak címkéjükön, csak illatosított, színes divatkarkötők, illetve citromillatú karkötők néven kerülnek forgalomba, ám üzletekben a rovarriasztó hatású termékek között kerülnek elhelyezésre. Figyelnünk kell arra, hogy még a természetes illóolajok is tartalmazhatnak olyan úgynevezett szenzibilizáló összetevőket, melyek az arra érzékeny személyeknél allergiás reakciót válthatnak ki. A mai ismereteink szerint, tudományosan alátámasztott bizonyítással, 26 illatanyagot a kontaktallergiás reakciók egyik fontos kiváltójaként azonosítottak.
A többnyire távol-keleti importból származó illatosított karkötőknél sem a címkén, sem a csomagolóanyagon nincsenek feltüntetve az allergén illatanyag-összetevők, mivel forgalmazásukat, címkézésüket rendelet nem szabályozza. Így a gyanútlan vásárlót amellett, hogy a várt védelmet nem kapja meg a karkötőtől, még az a kellemetlen meglepetés is érheti, hogy a „természetes hatóanyagúnak” mondott riasztó, illetve az illatosított divatkarkötő allergiás bőrtüneteket vált ki. Az érzékeny bőrű gyermekek és túlérzékeny felnőttek esetében ez még nagyobb kockázatot jelent.
A különböző „riasztónak” árusított illatosított karkötők mellett, vásárokban, alkalmi árusoknnál, vagy éppen orientális különlegességeket árusító üzletekben felbukkanhatnak színes növényi magvakból készült karkötők, amelyeknek viselését még akár „egészségmegőrző” tulajdonsága miatt is ajánlják. Viselésének eredménye azonban súlyos mérgezés és akár halálos is lehet.
A Vásárhelyi Hírekben írtunk néhány éve egy nagy vihart kavart ügyről. Olvassa el, tanulságos: