2018 április 6-án avatták fel az első világháborúban elesett hódmezővásárhelyi katonák nevének megörökítésére készült emlékhelyet.
Mint ismeretes a mainál lényegesen nagyobb közigazgatási területű Hódmezővásárhelynek 1914-ben 62 ezer lakosa volt, a város a világháború alatt csaknem 15 ezer katonát állított ki. A hősi halottak száma közel háromezerre tehető, beleértve azok többségét is, akik a harcok után hunytak el, valamilyen a csatatéren szerzett sérülés vagy betegség következtében.
A lakosság arányában a városból vesztették életüket legtöbben a harctéren, nem volt olyan vásárhelyi család, mely nem gyászolt volna hősi halottat. Így nem véletlen, hogy Hódmezővásárhelyen állították föl az egyik legnagyobb első világháborús emlékművet, Pásztor János a város főterének képét a mai napig meghatározó lovas huszár szobrát.
A város közgyűlése a centenárium alkalmából nyílt pályázatot írt ki az első világháborúban elesett hódmezővásárhelyi katonák nevének megörökítésére a szobor környezetében.
Szemerey Márta építészmérnök, a bírálóbizottság társelnöke az eredményhirdetéskor elmondta, hogy az önkormányzat felhívására 39 pályázat érkezett. A zsűri azokat az elképzeléseket találta a legjobbnak, amelyek a tér jelenlegi gránitburkolatát használták fel a nevek megörökítésére.
A döntésben fontos szerepe volt annak, hogy a városképhez és a közvetlen környezethez legjobban illeszkedő, a kegyeleti igényeket is szem előtt tartó legyen a terv. A városképhez és a közvetlen környezethez legjobban illeszkedő, a kegyeleti igényeket is szem előtt tartó - körülbelül 35-36 millió forint kivitelezési költséggel számolt - tervnek a zsűri Szilágyi Balázs munkáját találta, amely rozsdabarna árnyalatú corten acélból készült, alulról megvilágított sávon helyezi el a hősök neveit.
A szombathelyi ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium fizikatanára, Szilágyi Balázs a Vásárhelyi Híreknek elmondta, a lovas szobor előtt nyújtott téglalap megoldásban 80 négyzetméteren sorolják a neveket. Az 5 centiméter magas betűkkel írt nevek egy - az idők múlásával együtt - patinásodó, de nem korrodáló corten acéllemezbe lézeres vágással készültek. A hősök nevét a Mária Terézia Rend lovagkeresztje választja el egymástól. Ezek az egy centiméter vastag lencsemintás, vagyis csúszásgátló felületű lemezek egy medencét fednek le, amelybe ledes világítósor került. Meg kell jegyezni, hogy éppen emiatt este nyújt majd igazán impozáns látványt a vásárhelyi hősök nevét megörökítő emlékmű. (Az avatás 18 órakor lesz!)
A tervek szerint az évek során megrepedt térburkolat lapokat is kicserélték, 42 darab gravírozott lemez tartalmazza a neveket. (Egy vásárhelyi cég, a Lemeztechnika Kft. által lézeres eljárással gravírozta bele corten acéllemezekbe a neveket.)
A téren egy info-oszlopot is felállítottak, amelynek segítségével mobilos applikáción keresztül a 3000 katonaáldozat legfontosabb – a Hódmezővásárhelyi Levéltár segítségével felkutatott – személyes vonatkozású adatai jelennek meg.