A fürdőszobába ment, megmosta a kezét, majd a nadrágját beszennyező vért próbálta eltüntetni, véres pólóját pedig a fürdőszobában hátrahagyva elment a házból úgy, hogy az ajtót bezárta. Előtte azonban még magához vette Szilvia 40 ezer forintját.
Békéssámsonon hárman haltak
Sándor az udvaron talált egy 88 centi hosszú, szerelővasnak átalakított betonacél darabot. Ezt magához vette, majd a kiskonyhába ment, és minden szó nélkül többször lecsapott a nagyapa és a nagyanya fejére, testére. A két idős ember talán fel sem fogta, mi történik velük, szinte azonnal meghaltak.
A nagyszülők meggyilkolása után Sándor a szerelővassal a kezében tért vissza Szilvia szobájába, ahol két marokkal szorítva a vasat, több ütést mért a védekezni próbáló lány fejére, testére. Szilvia is belehalt sérüléseibe.
Ezután Sándor lenyugodhatott, mert nagyon is átgondoltan, megfontoltan cselekedett. Végignézett magán, meglátta ruháján a vérfoltokat. A fürdőszobába ment, megmosta a kezét, majd a nadrágját beszennyező vért próbálta eltüntetni, véres pólóját pedig a fürdőszobában hátrahagyva elment a házból úgy, hogy az ajtót bezárta. Előtte azonban még magához vette Szilvia 40 ezer forintját.
Ekkor 9 óra lehetett. Nem sokkal később, a falu határában a férfi megkérte egy éppen arra autózó egyik munkatársát, hogy vigye el Vásárhelyre. Ismerőse ezt meg is tette, és ötezer forintot kért a fuvarért.
Fél 11 körül Sándor Vásárhelyen taxira váltott, és azzal utazott át Szegedre, ahol az egész napot eltöltötte. Este egy utcai fülkéből felhívta édesanyja lakását, ahol akkora már megjelent a rendőrség. A férfi az egyik rendőrrel közölte, hogy megölt három embert, és a barátnője is halott. Sándor egyébként a Forrás Hotelben bérelt szobát, ahol a telefonálás után a kezét és a nyakát megvágva öngyilkosságot akart elkövetni, de nem járt sikerrel.
Sándort 2000. szeptember 24-én hajnalban, pár perccel 4 óra előtt Szegeden egy éjjel-nappali élelmiszerboltban fogta el a rendőrség.
A I. fokú tárgyalás 2002. január 8-án kezdődött a Békés Megyei Bíróságon. Ez előtt egy nappal érkezett a bírósághoz a férfi beadványa, amelyben – az eljárás során először – kifejezetten azzal védekezett, hogy az első ölése előtt Zsuzsanna erős hatású kábítószert juttatott a szervezetembe, és ez volt az a külső hatás, ami megfosztotta önkontroljától, és ezért gyilkolt. Ebben az iratban Sándor azt állította, hogy Zsuzsanna a cigarettájából a dohányt kivette, helyére kábítószert rakott, és ezt szívatta el vele, valamint az általa fogyasztott italba is kábító hatású anyagot tett. A védekezés ettől kezdve arra épült, hogy Sándor súlyos fokú személyiségzavara és a szervezetébe került kábító anyag együttes hatása miatt ölt, de a cselekmény elkövetésekor önhibáján kívül volt olyan állapotban, hogy tudtán és akaratán kívül cselekedett.
A rendőrségen, amikor részletes beismerő vallomást tett, még így fogalmazott, ez a variáció szóba sem került. Ott még arról beszélt, hogy a lány mellett feküdve egyfolytában az járt az eszében, hogy ölnie kell, és ezt meg is tette. Sándor ezt a vallomását többször megváltoztatta, amíg eljutott a kábítós variációhoz.
A megdöbbentő cselekménysor minden esetre egyértelműen indokolta, hogy a férfit alapos elmeorvosi vizsgálatnak vessék alá. Ez meg is történt, és végül olyan szakvélemény született, amely szerint a férfi a cselekményei elkövetésekor nem szenvedett tudatzavarban, amely őt korlátozta, vagy képtelenné tette volna tettei következményeinek felismerésében. A gyilkosságok elkövetésekor kórós ittasságra utaló nyomok sem merültek fel, kétségtelenül meglévő személyiségzavara a vádlottat enyhe fokban sem korlátozta a beszámítási képességében.
Természetesen kábítószerről is szó esett a tárgyalások során. Erről a szakértő úgy nyilatkozott: italba keverve lehetetlen nem észrevenni, egyébként is, a gyomron keresztül nem fejt ki hatást. A szer a szívás közben tud hatni úgy, hogy a véráramom keresztül eléri a központi idegrendszert. Fél marihuánás cigaretta elszívása egyébként 3 centiliter rövidital hatásának fele meg, a beszámítási képességet tulajdonképpen senkiben nem korlátozza. Mindezek ellenére a védelem a fellebbezés benyújtásakor - amiben elsődlegesen a vádlott felmentését, másodlagosan a büntetés enyhítését kérték - a felmentésre irányuló fellebbezést arra építette, hogy a vádlott személyiségzavarához társuló narkotikum fogyasztása a beszámítási képesség hiányához vezetett el. A szakértői véleményeket is figyelembe véve, a fellebbezéseket követően a Szegedi Ítélőtábla, mint II. fokon eljáró bíróság is arra az álláspontra jutott 2003. július 15-én kihirdetett jogerős ítéletében, hogy a vádlott nem kábítószer hatása alatt követte el a bűncselekményeket, büntethetőséget kizáró ok miatt a felmentése szóba sem kerülhetett, mint ahogy a büntetés enyhítése sem.
Sándor több mint tíz éve a Szegedi Csillag börtön foglya, és amikor legkorábban szabadulhat, 2040. szeptember 24-ét mutat majd a naptár. A huszonnyolc éves korában rács mögé került férfi hatvannyolc éves lesz akkor. Fegyházügyekben járatos íróemberként elmondok egy nem igazán köztudott tényt: a hosszú időre elítéltek nagy része nem is években számol, amikor még a hátralevő büntetését veszi számba, hanem olimpiákban. Nos, Sándor már a Csillagban nézhette a sydney-i, az athéni és a pekingi olimpiát, ott nézheti a 2012-es londoni és a 2016-os Rio de Janeiro-i ötkarikás játékokat, de még az azt követő 6 olimpiát is. Bár ez a végtelen hosszú elzárás aligha nyújt vigasz az áldozatok családjainak. (Vége)