
Negatívak Rovó László koronavírusos rektor vezető egyetemi kollégái, adta hírül március 24-én este a Szeged Televízió.
Megcsinálták a második koronavírustesztet is, már ez a tény is azt jelenti, hogy negatívak voltak az első tesztek.
A televízió híradója közvetlen forrásból tudja, hogy a rektorhelyettesek között nincsen fertőzött. Ezt támasztja alá az is, hogy második körben is behívták őket mintavételre. Azokat ugyanis, akiknek pozitív a tesztje, nem hívják be újbóli tesztelésre.
A teszteket március 24-én végezték el a II-es kórházban. Éppen abban a kórházban, amely Szegeden a kijelölt koronavírus fertőzöttek ápolására kijelölt egészségügyi intézmény. Korábban is volt felszerelt fertőzőosztály a Kálvária sugárúti II-es kórházban, ezért ezt választották járványkórháznak. Amit most kialakítottak, az 100 beteg befogadására alkalmas.
A Magyar Hang állítása szerint hat fertőzöttet kezelnek itt, azonban több sajtóorgánum által feltett kérdésre, a március 24-én tartott Operatív Bizottság tagjai erre nem adtak választ. Tegyük hozzá nem is hangzott el cáfolat sem.
Március 21-én a Szeged Televíziónak prof. dr. Lengyel Csaba, az Szegedi Tudományegyetem Koronavírus Ügyi Operatív Bizottság elnöke azt mondta, részben a II-es kórházban, részben otthon, karanténban vannak a gyanús betegek.
A március 22-i operatív törzs tájékoztatón elhangzott, Rovó László környezetéből összesen 120 személy került karanténba. A mai híradásokból az nem derül ki, hogy most hány személynél volt a második teszt is negatív.
A Magyar Orvosi Kamara elnöksége közleménye szerint az etikai eljárás elindítását szükségesnek és indokoltnak tartja, hiszen a kamara etikai kódexe szerint:
- Az orvos egészségi alkalmasságával kapcsolatos jogszabályi rendelkezések vétkes megszegése egyben etikai vétségnek is minősül.
- Az egészségügyi tevékenység végzésére alkalmasnak minősített orvos sem végezhet egészségügyi tevékenységet, amennyiben pillanatnyi állapota következtében a beteg számára nagyobb kockázatot jelentene a tevékenységével, mint amelyet annak elmaradásával okozna, ideértve az orvos fertőző betegségét is.
- Az etikai szabályok betartása különösen fontos, ha szakmai rangja, közéleti szereplése miatt az orvos jól ismert, mert ez esetben magatartása, így esetleges etikai vétsége is általánosítható, és a közvélemény ebből az orvostársadalom egészére vonhat le negatív következtetést.
A kamara reméli, hogy a járványügyi hatóság és a közigazgatási szervek a lehető leggyorsabban kivizsgálják a történteket, valamint megteszik a morális és jogi szempontból szükséges lépéseket.