
Az Alföldvíz Zrt. 131 településen szolgáltat, Békés és Csongrád megye nagy részén ez a cég biztosítja az ivóvizet, Hódmezővásárhelyen is és az agglomeráció településein is.
Tavaly júniusban részletes cikkben írtunk arról, hogy az Alföldvíz Zrt. beszámolójából kiderült, hogy nincs rózsás helyzetben a vállalat, ugyanis a korábbiaknál jóval nagyobb veszteséget produkált, 2018-ban 425 milliós veszteséget könyvelhettek el.
A térség sok településén még 2014-ben vette át a szolgáltatást, amikor a törvény megszabta, hogy mennyi lakost kell kiszolgálnia egy vízműcégnek. Így a vállalathoz azóta hatalmas terület tartozik, a közművezetékei után fizetett adó jelentősen terheli a szolgáltatót.
Súlyos terhet jelent az Alföldvíz Zrt.-nek az ivóvízminőség-javító programban alkalmazott új víztisztítási technológiák üzemeltetése: 2016-ban ez 102, 2017-ben 112, 2018-ban pedig 154 millió forintba került. A béremelés, amelyet 2018-ban hajtott végre a cég, és amelynek a folytatása elmaradt, összesen 330 millióval dobta meg az Alföldvíz Zrt. költségeit.
A bajt tetézi, hogy a válság miatt a cég vezetése a tulajdonos önkormányzatok korábbi közgyűlési döntésére alapozva olyan pénzügyi szigorító intézkedéseket hozott, amelyek az amúgy is alacsony dolgozói juttatásokat csökkentették, ez viszont a munkavállalóknak elfogadhatatlan.
Több tüntetést is volt a szakszervezet indíttatására. Például tüntettek (a kományfő rezidenciájánál) a Karmelita kolostornál, de az ágazatban dolgozó közel 22 ezer munkavállaló többször írt levelet is Orbán Viktor miniszterelnöknek, amelyben kifejtették, hogy „értetlenül kénytelenek szemlélni azt a szakmaiatlan ámokfutást, ami az ágazatot éri. Ám többszöri megkeresésükre sem kaptak választ a kormányfőtől.
A Vásárhelyi Hírekben írtuk 2014-ben, hogy 8,17 százalékos részvényese az Alföldvíz Zrt.-nek Hódmezővásárhely önkormányzata. Az ivóvíz-szolgáltató cég 2014-ben tartott közgyűlése hozzájárult, hogy a város 24 ezer 225 darab részvényt vásároljon, 15 ezer 269 forintos kibocsátási névértéken, összesen tehát 370 millió forintért.
A legfrissebb hírek szerint a csődközeli állapot elhárítására tőkeemelésért fordult az Alföldvíz a tulajdonosokhoz, így a Hódmezővásárhelyi önkormányzathoz is, ami összegében a rá eső tulajdoni hányad szerint több mint 50 millió forint. Ennek befizetéséhez közgyűlési határozat kell.