
Az Emlékpontban október közepe óta látható, a Magyarországot ért 1944-45-ös légitámadásokról nyílt kiállításhoz kapcsolódó konferenciát rendeznek november 13-án.
Képünkön a kiállítás részlete (Fotó: VH)
Légiháború Magyarország felett a II. világháborúban című tudományos ülésén hat előadást hallhatnak a második világháború hadtörténete iránt érdeklődők.
November 13-án, csütörtökön 11 órától az Emlékpontban a tudományos tanácskozás meghívottjait és résztvevőit Árva László, a hódmezővásárhelyi kiállítóhely szakmai vezetője köszönti, a nyitóelőadást Szakály Sándor, a Veritas Történetkutató Intézet főigazgatója tartja.
A délelőtti szekciót magyar, a délutáni előadásokat amerikai tematika szerint rendezik a szervezők. Szakály Sándor professzor, a Veritas Történetkutató Intézet főigazgatója nyitó előadásában a Magyar Királyi Honvéd légierő tábornoki karát mutatja be. B. Stenge Csaba, a tatabányai levéltár vezetője a Pumások, avagy a honi vadászrepülők történetét ismerteti. A magyarországi roncskutatásról Magó Károly zászlós, a szolnoki Repülőmúzeum munkatársa tart előadást. A második blokkban Oláh András Pál, az Emlékpont Háború a felhők felett című kiállításának kurátora a Magyarország elleni amerikai stratégiai légitámadások jellemzőiről beszél. Mohos Nándor repüléstörténeti kutató referátuma a hadifogságba esett amerikai légi személyzetek sérelmére elkövetett háborús bűnök felderítését és kivizsgálását mutatja be. Horváth Attila helytörténeti kutató „A célpont Debrecen” – A Frantic hadművelet első bevetésének történetét tárja a konferencia hallgatósága elé.
Kapcsolódó cikkünk: