









A Magyarországot ért 1944-45-ös légitámadásokról nyílt kiállítás szombaton a hódmezővásárhelyi Emlékpontban.
Fotók: VH
A Háború a felhők felett című kiállítást dr. Ravasz István alezredes, a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum kiemelt főtisztje nyitotta meg.
Az időszaki kiállítás tárgyi emlékek, korabeli filmrészletek, fotók, makettek és az elmúlt évek kutatási eredményeit összefoglaló tablók segítségével mutatja be, hogy 1944 áprilisától egy éven keresztül milyen megpróbáltatások érték a civil
A kiállítás tablóiból megtudható, hogy Magyarország stratégiai bombázása 1944. április 3-án egy Budapest ellen végrehajtott légicsapással kezdődött el és 1945. március 26-ig tartott.
Az akkori Magyarország több mint ezer települését érte légitámadás és mintegy 20 ezren vesztették életüket.
A Magyar Roncskutatók Egyesülete, a Hadtörténeti Intézet és a Szolnoki Repülőmúzeum, valamint magángyűjtők közreműködésével összeállított kiállítás tárgyi anyagát még soha nem láthatta így egyben a nagyközönség.
A mai Magyarország területe fölött mintegy háromszáz angolszász gépet lőttek le. A tárlat anyagának jelentős része a megtalált roncsokból származik. A kiállításon látható második világháborús amerikai repülőgépmotor darab, szárnylemezek, egy bombázó futóműve, valamint egy Ácsteszér határában lezuhant Liberator alumínium alkatrészeiből készült répaszecskázó vagy egy oxigéntartály átalakításával gyártott házi permetező is.
Látható egy Messerschmitt vadászgép műszerfalának számos eredeti alkatrészt tartalmazó rekonstrukciója, pilóták személyes tárgyai és egy légvédelmi tüzér sapkája is, kitüntetésekkel.
A jövő év márciusáig nyitva tartó, témájánál fogva kuriózumnak számító kiállítás, a tárgyak mellett, tucatnyi tablóval, filmvetítéssel, sőt az Emlékpont előterében egy világháborús szimulátorral biztos hogy több generáció érdeklődésére tarthat számot.