
A foglalkoztatottság növelése a cél továbbra is - mondta Almási István, Hódmezővásárhely polgármestere április 29-én a Városházán, amikor együttműködési megállapodást írt alá a város gazdasági fejlődése, valamint a fejlesztési források felhasználása érdekében a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával.
Fotó: VH
Almási István arról is beszélt, hogy a város eddig is sokat tett a munkahelyteremtés és megőrzés érdekében. Az Ipari Park teljes helykihasználtsággal működik, tervezik újabb területek vásárlását és közművesítését.
„Az a közös feladatunk, hogy a most aláírt megállapodást tartalommal töltsük meg”- mondta Nemesi Pál a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Hozzátette, az eddigi közös munka az önkormányzattal a kis- és középvállalkozások segítése, a szakképzés és a helyi vállalkozások összehangolása is feladat a jövőben.
Az aláírási ceremónián Almási István kijelentette a cél, hogy 2020-ig 75 százalékos legyen Hódmezővásárhely foglalkoztatottsága, amiben az együttműködési megállapodás is segíthet.
A polgármester által említett 75 százalék a kormány fő célja, amit már 2011-ben meghatároztak. Azonos az Európa 2020 Stratégiával is, amely 75 százalékos uniós foglalkoztatási szintet tűzött ki célul. A foglalkoztatottság folyamatos javulása ellenére az EU 72 százalékos átlagos foglakoztatási rátájával szemben 2013-ban Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a 15–64 éves korosztály mindössze 65,1 százalékának volt munkája – írj a Világgazdaság.
A foglalkoztatás bővülése Magyarországon ugyan meghaladja az uniós átlagot, de a ténylegesen dolgozók aránya még mindig jelentősen elmarad attól, csaknem 7 százalékkal. A KSH legfrissebb adatai szerint például a Dél Alföldön tavaly január-március között 56 ezer, idén ugyanebben az időszakban 51 ezer munkanélküli volt. A statisztika alakulásában jelentős tényező a közfoglalkoztatottak száma.
A sajtótájékoztatót követően Nemesi Páltól a Vásárhelyi Hírek megkérdezte, látnak-e megoldást abban, hogy az elmúlt három évben az adó és járulékváltozások miatt az ipart beszüntetett sok idős, de nagy tapasztalatú ám kis bevételt produkáló - cipész, kulcsmásoló, lakatos, bútorjavító, ruhafestő, órás, stb. vállalkozás újra indulhat? A CSMKIK elnöke elmondta, most kötött megállapodás ezt a területet nem érinti, de a kamara tisztában van a helyzettel, ami nemcsak Vásárhelyre, de az egész országra érvényes. Nemesi Pál megemlítette, a Szegedi Papucs készítése is ebbe a körbe tartozik.
Mint mondta, napirenden tartják a témát, de előrelépésről még nem tud semmit sem mondani.