
A határidő lejártáig nem fizették ki a Mucsi Imrének az ügyvédi felszólítással kért szerzői díjat. A nyugdíjas vásárhelyi professzor, a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karának egykori főigazgatója, a juhtenyésztés doyenjének számít, számtalan tanulmány, cikk, sőt tankönyv fűződik a nevéhez.
A Vásárhelyi Hírekben írtuk, hogy a magyar–kazah mezőgazdasági együttműködésről szóló 40 milliós közpénzből megrendelt tanulmány szerzői, éppen Mucsi Imre juhbetegségekkel foglalkozó tankönyvéből vettek át - jelöletlenül - 20 oldalt.
A professzor a Vásárhelyi Híreknek elmondta, a szövegrész egy 1995-ben írt szakkönyvből származik, amely a 2000-es évek közepén a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara egy Európai Uniós pályázati anyagában is szerepel. Az átvett rész az ő könyvében nem 20, hanem 30 oldal. Személy szerint a szövegrész ilyetén átvételét plágiumnak tartja, mivel az forrásmegjelölés nélkül történt.
A közel 40 milliós tanulmányt az agrárminisztérium háttérintézményei rendelték meg Horváth László érdekeltségébe tartozó Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt.-től. A Kazah Köztársaság tiszteletbeli konzulja címet viselő üzletember tiszteletbeli külgazdasági tanácsos, és az agrártárca tanácsadója, legalábbis a saját önéletrajza szerint.
A nevezetes tanulmányért 8 milliót fizetett ki a Földművelésügyi Minisztérium, ezért úgy gondolta Mucsi Imre, hogy ügyvédi felszólítót küld, hogy az ominózus részeket fizessék ki.
A törökszentmiklósi részvénytársaságnak elküldött levélben 4 millió forintot jelöltek meg. Mint hallottuk, azért nekik küldték, mert a törökszentmiklósi céggel kötött szerződést a Földművelésügyi Minisztérium.
Megjegyezzük, még az sem kizárt, hogy a vásárhelyi professzortól átvett részek a „legszakmaiabbak”, mert mint a sajtóban megjelent, a több részből álló egyik ilyen tanulmány például azt a tanácsot adja a kazahoknak, hogy szántsanak kevesebbet, és takarják mulccsal a talajt.
Nyilván ez „könnyen megoldható” a világ kilencedik legnagyobb területű országában, ahol egyébként a mulcshoz szükséges nagyobb erdők sincsenek.
Utóirat! A félnomád kazahoknak készült ismeretterjesztő tanulmány a Magyar Tudományos Művek Tárában, Szaktudomány/Tudományos minősítéssel szerepel Csízi László szerző publikációs listájában.