
Közvetve a vásárhelyieket, közvetlenül pedig a Tisza és holtágai melletti településeken élőket is érintő ügyben Baranyi Krisztina képviselő november 28-án nyílt levelet küldött Áder Jánosnak, a Budapesti Víz Világtalálkozó első napján, hogy felhívja a figyelmét - és a világ figyelmét - a Tisza súlyos és folyamatos szennyezésére.
(Vajon a kis képen mi folyik a Tiszába?)
A köztársasági elnök fővédnökségével, Magyarország Kormánya által a Víz Világtanáccsal együttműködésben megrendezett Világtalálkozó célja, hogy hozzájáruljon a vízhez kapcsolódó globális kihívások megoldásához, és elindítsa a világot a fenntartható vízgazdálkodás útján. Ennek része kell hogy legyen a felszíni vízfolyások tehermentesítése, olyan szabályozás és kultúra megteremtése, ahol senkinek eszébe sem jut az élővizek ipari és kommunális szennyezése.
Mint arról a Vásárhelyi Hírekben is írtunk, (cikkeink a lap alján!) Baranyi Krisztina az elmúlt hónapokban, bejárva a Tisza szinte teljes magyarországi szakaszát, eljutva a vajdasági alsóbb szakaszokra is, beigazolódtak a folyó mellett élők panaszai: tisztítatlan vagy elégtelenül tisztított szennyvizet engednek az élővízbe a korszerűtlen, elhasználódott szennyvíztisztító telepek, kommunális szemét, fekália, zsír lepi a vízfelszínt, áll meg az öblökben, forgókban. Ipari szennyezés is terheli a folyót, az őshonos halak elvándorolnak, pusztulnak.
Mint azt a Vásárhelyi Híreknek is elmondta, a környezetvédelmi intézményrendszer széthullott, tehetetlen, eszköztelen. Érzékelik a bajt, de tenni semmit sem tudnak, legfeljebb büntetnek. A rezsicsökkentés miatt nincs pénz a szennyvíztelepek felújítására, karbantartására, sokszor a napi működtetésre sem - az éj leple alatt, hétvégén egyszerűen kiengedik a nyers szennyvizet a folyóba.
Baranyi Krisztina képviselő, a nyílt levelét - amelynek témája fokozottan érinti a vásárhelyieket és az Alsó Tisza vidékén élőket is - eljutatta Szerkesztőségünknek is:
Tisztelt Köztársasági Elnök Úr!
Ma, a Budapesti Víz Világtalálkozó első napján szeretném felhívni a figyelmét - és a világ figyelmét - a Tisza súlyos és folyamatos ipari és kommunális szennyezésére.
Jelen levelemben – az Illatos úti szennyezést követően – egy újabb nagyon fontos és szintén elsősorban a környezetvédelmet és a magyar polgárok egészségének védelmét érintő ügyben fordulok Önhöz. Nemcsak úgy írok Önnek, mint Magyarország legfőbb közjogi méltóságának, a nemzeti egység megtestesítőjének, de mint a környezetvédelem és az egészségmegőrzés ügyében elkötelezett államférfinak, sőt úgyis, mint szenvedélyes horgásznak.
Elnök Úr!
Az egész magyar nép – politikai hovatartozástól függetlenül – úgy tartja Önt számon, mint a zöldpolitika iránt elkötelezett államférfit, aki már beiktatási beszédében is nagyon fontos ügyként beszélt úgy szűkebb környezetünk védelméről, mint a Föld klímájának és ökoszisztémájának megőrzéséről. A magyar emberek úgy is gondolnak Önre, mint lelkes és szenvedélyes horgászra, aki elsőként gratulált a Magyarországnak a világbajnokságon is dicsőséget szerző horgászválogatottnak, és aki megszólalásaiban rendszeresen kiáll természetes vizeink védelméért nemcsak politikusként, de horgász sporttársként is.
Tudom, hogy ma a magyar politikai életben nem megszokott, hogy politikusok a magyar emberek mindennapi valós problémáival foglalkozzanak. Ma ritkaság az is, hogy egy ellenzéki politikus valóban azért forduljon egy a mai parlamenti többség által választott állami vezetőhöz, mert tőle segítséget és támogatást remél ahhoz az ügyhöz, amin a magyar emberek érdekében dolgozik. Ebben az esetben azonban erről van szó, ahogy erről volt szó az Illatos úti mérgek ügyében is. Az Együtt politikusaként és választott képviselőként én a józan középút politikájában és az ügyek mentén történő politizálásban hiszek. A Tisza megmentése pedig olyan ügy, amiért minden magyar embernek össze lehet és össze is kell dolgoznia, hiszem: Önnek és nekem is.
A helyzet nagyon súlyos, a halpusztulás megkezdődött, a Tisza felszínén több tíz kilométeren hosszan vastag szennyréteg úszik. A közadakozásból elvégeztetett vizsgálatok mind azt bizonyítják, hogy a helyzet válságos. Két kiragadott példával érzékeltetve: síkvidéki közepes és nagy folyók esetében a rendelet szerinti vízminőségi úgynevezett KOI-határérték 25 mg/liter, a BOI határérték 4 mg/liter, a mért értékek: 3954 mg/liter és 3003 mg/liter, ami 158-szoros, illetve 751-szeres túllépést jelent. A szakértő szerint a szennyezés kommunális eredetű, vagyis a Tiszába óriási mennyiségű szennyvíz ömlik, ami tönkreteszi annak élővilágát, és veszélyes nemcsak a Tisza élővilágára, de a magyar emberek egészségére is.
Tisztelt Elnök Úr!
Ön szeptemberben, az ENSZ Vízügyi Elnöki Testületének konferenciáján nagyon helyesen világította meg azt a tényt, hogy az emberiség túlélése attól függ, képesek leszünk-e megoldani napjaink vízválságát. Ön kiemelte, hogy folyamatosan egyre kevesebben jutnak tiszta ivóvízhez. Ez ma már nem valami távoli probléma, hanem Magyarországon is a jelen: ugyanis például Debrecen ivóvizének egy jó részét a kommunális szennyvízzel terhelt Tiszából nyerik.
Ezúton arra kérem Önt, hogy karolja föl a tiszai vízszennyezés ügyét, álljon az élére az általam indított kezdeményezésnek! Kérem Önt, hogy segítsünk együtt a magyar embereken, védjük meg a Tiszát, akadályozzuk meg ennek a felbecsülhetetlen természeti kincsnek a pusztulását, amelyet most az egy évtizeddel ezelőtti ciánszennyezésnél is komolyabb katasztrófa fenyeget.
Budapest, 2016. november 28.
Mihamarabbi válaszát várva, tisztelettel,
Baranyi Krisztina
Kapcsolódó cikkeink:
Tényleg szarfolyam jön lefelé a Tiszán?