
Sem a part mentén lakók, sem a környezetvédők, de a horgászok sem hisznek a hivatalos közleménynek, amely szerint természetes, szerves eredetű a Tisza felszínén foltokban úszó és a parton kirakódó hab, valamint a víz helyenkénti barnás elszíneződése. (Vízminta eredmények a cikk alján.)
(A kép szeptember 16-án készült. B.K. )
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) vasárnapi közleménye felidézte: csütörtökön több országos és helyi médiumban megjelent, hogy a folyóba nagy mennyiségű kommunális, tisztítatlan szennyvíz került, amelynek eredete nem ismert. A leírások szerint vastag barna habzást, valamint nagyon szennyezett (Tegyük hozzá, a TV riportok szerint rendkívül büdös) vizet észleltek.
A jelenségről nem érkezett bejelentés, és a járőrszolgálat sem talált problémát - hangsúlyozták. Azt írták, hogy péntek délelőttől helyszíni szemlét tartottak a Tiszán Aranyosapáti és Záhony között. Az alacsony vízállás miatt a folyó mindkét partján és a vízfelszínen motorcsónakkal végeztek megfigyelést az OVF szakemberei a megyei katasztrófavédelem vízügyi hatóságának képviselőivel együtt.
Megvizsgálták az érintett szakasz szennyvíztisztító telepeit, a záhonyit és a mezőladányit, rendellenes kibocsátást azonban nem tapasztaltak - emelték ki.
A Tisza felszínén foltokban úszó és a parton kirakódott habot, valamint a víz helyenkénti barnás elszíneződését természetes, szerves eredetűnek minősítették, szennyezésre utaló jelet nem észleltek.
A jelenség megegyezik a korábbi évek hasonló időszakában, tartósan alacsony vízállás esetén tapasztaltakkal, ezért nem tartották indokoltnak, hogy vízminőség-védelmi készültséget rendeljenek el - olvasható a közleményben.
Közben - a környezetvédelem iránt erősen elkötelezett - Baranyi Krisztina önkormányzati képviselő saját nyomozásba kezdett, egy szeptember 17-én közzétett tájékoztatója szerint a térségben - fotókkal bizonyítva - már a fenéklakó halak pusztulnak. A fenéklakó csigák eltűntek. Azok a halak, amelyek a tiszta vizet szeretik, eltűntek.
Helyszíni beszámolója szerint a lassúbb sodrású szakaszokon parttól partig (100 méteres szélesség!) borította a fekália a víz felszínét. Irtózatos mennyiségű szennyvíz kerül a Tiszába, egy egész nap kevés volt hozzá, hogy elérjék a szennyezés forrásáig. A forgókban 30-40 cm vastagságban gyűlik fel a szar, a felszínt filmszerű rétegben zárja le a szennyezés. Az ott élők szerint négy éve mindennapos dolog ez, megkeseríti az életüket.
A barnás szagos áradat lassan halad lefelé a Tiszán, napokon belül elérheti a Csongrád - Mindszent környéki folyószakaszt.
Ha érdekli, hogy hol vannak a Tiszába belefolyó, úgynevezett kibocsátási pontok (nagyrészt szennyvíztisztító telepek) megnézheti ITT!
Kapcsolódó cikkünk: