
Deutch Tamás bejelentette, 139 járásban a Szupergyors internet program hálózatépítési munkák kezdődnek. Hódmezővásárhelyen már 2011-ben ezt ígérték.
Jövő februárban, márciusban kezdődnek el 139 járásban a Szupergyors internet program hálózatépítési munkái - közölte a Digitális Jólét Programért felelős miniszterelnöki biztos november 28-án hétfőn Szegeden, sajtótájékoztatón.
Magyarország lesz az első uniós országok egyike, ahol a közös európai határidőnél két évvel korábban, már 2018 végére valamennyi végponton - háztartásban, gazdasági társaságnál, közintézményben - elérhetővé válik a 30 megabit adatátviteli sebességű, szupergyors internetszolgáltatás - mondta Deutsch Tamás. Hozzátette: ennek érdekében a következő alig több mint két évben 150 milliárd forintnyi beruházás valósul meg.
A felmérések szerint 900 ezer - 1 millió olyan háztartás van az országban, ahol nincsenek meg a műszaki feltételei a szupergyors internetszolgáltatás kialakításának. Az internetszolgáltatók 2018 áprilisáig saját forrásból ezeknek a "fehér foltoknak" a 40-45 százalékát eltüntetik - tudatta a politikus.
A hírre valószínű sokan felkapják a fejüket Hódmezővásárhelyen, emlékezve arra, amikor nagy csinnadrattával bejelentették, hogy - a magyarországi átlagot is megelőzve - nyílt hozzáférésű, szélessávú és korlátlan sebességig bővíthető optikai hálózat épülhet ki Hódmezővásárhelyen.
2011 októberében - meg is írtuk a Vásárhelyi Hírekben - az Önkormányzat együttműködési szerződést kötött az EnterNet 2001 Kft-vel, amellyel fele-fele arányban létrehozták az Enterhód Távközlési Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt-t. (http://www.enterhod.hu)
Az Enterhód Zrt. szándéka az volt, hogy a piaci versenynek teret adó, minden háztartás, intézmény és vállalkozás számára csatlakozási lehetőséget kínáló, nyílt hozzáférésű, döntően optikai hálózati elemekre épülő szélessávú infrastruktúrát kiépítse a városban.
2011- ben, a Vásárhelyi Hírek kérdésére, hogy miért késett ennyit a már évek óta megépített csőhálózat használatba vétele, Zakar Péter, az új vállalat igazgatótanácsának tagja elmondta a német tulajdonú BerliCom informatikai cég vízműves anyavállalata által lefektetett szennyvízcsatorna hálózathoz kapcsolódó optikai csőhálózata átadás-átvételének több éves elhúzódása miatt, csak most (2011-ben. A szerk.) kezdődhetett el a fejlesztés.
Azóta eltelt 5 év és semmi nem történt, vagy ha történt is valami, nem a nyilvánosság számára.
Csak kérdések maradtak: milyen állapotban lehet a ’tizen’ évvel ezelőtt lerakott csőhálózat? Miért nem kezdődött meg a beígért hálózat kiépítése? Az egyes szolgáltatókkal, például az Invitellel miért rekedtek meg a fejlesztésről szóló tárgyalások? Hogyan kapcsolódik, ha egyáltalán kapcsolódik a vásárhelyi beruházás terve, a Deutsch Tamás által Szegeden most bejelentett programhoz?
Egyébként a kormány döntött arról, hogy a programban önerőből, illetve uniós támogatásból megvalósuló beruházások esetében a hatósági ügyek koordinációjáért a Csongrád megyei kormánymegbízott, Juhász Tünde a felelős.
A kormánymegbízott a november 28-án tartott sajtótájékoztatón elmondta, a szerepe elsősorban az lesz, hogy a fejlesztésekkel kapcsolatos hatósági döntések minél gyorsabban megszülessenek.