
A kérdés: mennyire lesz meglepetés Vásárhelyen a most nyilvánossá tett 234 karhatalmista és 502 munkásőr nevét tartalmazó lista. Ősszel jön a teljes névsor.
Fotók: VH
Sokak emlékeiben a géppisztolyos masírozásra, az egyenruhában pökhendi strázsálásra, szebben fogalmazva a rend fenntartására, a nagy ivászatokra, a vadászgatásokra asszociálnak, amikor a munkásőr szót hallják. Most közvetlen benyomásokat is szerezhet a kortársak generációja, és persze az utókor a megyei, a hódmezővásárhelyi munkásőrség múltját - tudományos igényességgel - feldolgozó kiállításból.
A hódmezővásárhelyi Emlékpontban március 17-én, a kiállítás megnyitóján egy igen meglepő bejelentés is elhangzott. Miklós Péter, az intézmény igazgatója közölte: ősszel, a Nemzeti emlékezet hetén terveznek megjelentetni egy saját kutatásaikon alapuló kötetet, amely monografikus igénnyel tárja fel a hódmezővásárhelyi munkásőrség 1957 és 1989 közötti történetét. Abban szerepelni fog a több mint 1000 vásárhelyi nő, férfi munkásőr és karhatalmista neve.
Az április 18-án délelőtt tartott sajtótájékoztatón Miklós Péter bemutatta az Emlékpont által beharangozott tanulmány és névsor első részét. Ebben az 1956-57 között a Karhatalom, illetve az 1957 és 1963 közötti időszakban a munkásőrség tevékenységét dolgozták fel.
Mint mondta, az Emlékpont munkatársai Nagy Gyöngyi és Zeman Ferenc történészek idén a Kádár János nevével fémjelzett kommunista diktatúrának az ötvenhatos forradalmat szovjet segítséggel leverő karhatalmi szerveinek és az azokból alakult Munkásőrségnek a hódmezővásárhelyi történetét vizsgálják a Magyar Nemzeti Levéltár Csongrád Megyei Levéltára iratai alapján. A most elkészült tanulmányt kiegészítették 234 karhatalmista és 502 munkásőr nevét tartalmazó listával. Miklós Péter megjegyezte, a két névsorban átfedések is lehetnek.
Év végére tervezik a hódmezővásárhelyi munkásőrség teljes - a rendszerváltásig tartó - történetét feldolgozó kötetet, benne 1000-1200 névvel.
A Vásárhelyi Hírek megkérdezte: a nyilvánosságra kerülő névsorból sokan nem is olyan régen akár aktív közéleti személyek is lehettek, volt-e már megkeresés, vagy találkoztak-e a kutatók ebből eredő személyes konfliktussal?
Miklós Péter elmondása szerint a most nyilvánosságra hozott listán lévő legtöbb személy az ’57-’63 közötti években már középkorú volt, az őszi teljes listán viszont lehetnek nemrég aktív közéleti személyek, de a karhatalmi szervek tevékenységének feldolgozásában nem cél egyes személyek diszkreditálása, mint ahogy azt sem vizsgálták, ki, milyen funkciót töltött be.
Az Emlékpont honlapján is elérhető tanulmányt és névsort nagy részt a vásárhelyi családok középkorú, vagy fiatalabb tagjai böngészhetik. Sokan valószínű meglepődnek, vagy éppen közömbösek maradnak megismerkedve a megtorlás időszakával és az abban tevékenyen résztvevő vásárhelyiek nevével.