
Július elsejétől bírságot szab ki az illetékes megyei növény- és talajvédelmi hatóság a parlagfűvel szennyezett földterületek tulajdonosaira, használóira. Már tavaly is így volt, bár sok bírságolásról nem igazán hallottunk.
A földterületek tulajdonosai vagy használói 15 ezertől 5 millió forintig terjedő bírságra számíthatnak, elsősorban a terület nagyságától függően. Az ellenőrzést a külterületeken az illetékes földhivatal végzi, eljárást azonban csak akkor indít, ha a gyomnövény már bimbós, vagy annál fejlettebb állapotban van. A belterületek ellenőrzése az Önkormányzat feladata. Erről is szó volt június 27-én a hódmezővásárhelyi Városházán tartott sajtótájékoztatón.
A parlagfüves területről bejelentést lehet tenni a NÉBIH online és mobiltelefonon is elérhető parlagfű-bejelentő rendszerén keresztül. Szükség esetén a hivatal kényszerkaszálást rendel el és egyúttal meghatározza a bírság összegét is.
Amennyiben a tulajdonos a határozat kézhezvétele után sem mentesíti a területet, a hatóság által elvégzett kényszerkaszálás költsége őt fogja terhelni. Tapasztalatok alapján a tulajdonosok túlnyomó többsége nem várja meg a költségesebb hatósági intézkedést és lekaszálja az érintett területet.
Tavaly összesen 5600 hektár külterületet mértek fel; a mulasztások miatt 3000 eljárás indult és 130 millió forint bírságot szabott ki a hatóság.
Megírtuk, a Vásárhelyi Hírek a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület Dél-alföldi médiatámogatója, idén is rendszeresen beszámolunk a lakosságot érintő pollenhelyzetről.
A szakértői felmérések szerint Magyarországon a parlagfűpollen több mint 90 %-a mezőgazdasági területekről származik. Így a rendkívül súlyos helyzetből kitörni csak a mezőgazdasági pollenforrások megszüntetésével lehet.
Dr. Juhászné Halász Judit szerint Magyarországon az utóbbi években a legmagasabb riasztási szintek is előfordultak. A Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület elnöke a Vásárhelyi Híreknek elmondta, Magyarországon - amely, sajnos, Európa parlagfűvel leginkább fertőzött országa - a parlagfűszezon tipikusan augusztus elejétől szeptember végéig tart. A pollenszint ebben a kritikus időszakban az országban minden évben és szinte minden helyen eléri a riasztási fokozatok valamelyikét.