
A hódmezővásárhelyi Wass Albert Irodalompártoló Egyesület és a Németh László Városi Könyvtár Idéző című irodalomtörténeti sorozatának szeptember 10-én, 17 órakor kezdődő előadásában a Nagy Háború 100. évfordulója emlékeznek.
Nagy Gyöngyi, az Emlékpont történésze, a Wass Albert Kör tagja tart előadást az I. Világháború vásárhelyi emlékeiről.
Ismeretes, Hódmezővásárhelyről az I. világháború éveiben 15 000 férfi vonult a szerb, az orosz, az olasz frontra, valamint a román harctérre. A 46. Császári és Királyi. Gyalogezredbe, valamint az 5. Honvédezredbe sorozott vásárhelyi katonák harcoltak Komarovnál, Lembergnél, Isonzónál, Doberdonál, Przemysl-nél, Gorlicénél és Piave-nél.
Közülük közel háromezren életüket vesztették, s ugyanennyien hadifogságba estek.
A vásárhelyi katonák közül sokan a külterületekről indultak harcba. Ezt tanúsítják azok az emlékművek, amelyek a város határában hol rosszabb, hol jobb formában, de megőrizték az elesett katonák nevét. Vásárhely külterületi lakossága számára nagyon fontos volt, hogy elveszített fiaira emlékezhessen valahol. Az emlékművek, emlékoszlopok és emléktáblák egyfajta sírokká váltak, ahol a hozzátartozók és az emlékező utókor leróhatta kegyeletét a hősök előtt. Az egyes külterületekhez való erős, személyes kötődés, valamint a gyászolás és a hősi halottakra való emlékezés kollektív élménye által ezek az emlékművek a 20. századi Hódmezővásárhely történelmének egyik legmeghatározóbb helyszín-csoportjává váltak. Ezek között különleges helyet foglalnak el a héjjahalmi, a mátyáshalmi, a kutasi, a kardoskút-pusztaközponti, a belsőszőrháti és a kardoskúti emlékművek.