
Olvasóinktól tudjuk, hogy - főként idősebb - vásárhelyiek is szívesen túráznak az ország sok táján. Fontos támpont a Kéktúra jelzésrendszer. Számukra is jó hír, hogy hazánk legnépszerűbb és legnagyobb múltú túraútvonala, a 2550 kilométer hosszúságú Országos Kékkör megújul szeptember végéig.
A munka a 2550 kilométeres útvonal felmérésével indult, majd több mint 210 helyszínt és több száz kilométernyi turistautat érintettek, 21 konzorciumi partner segítségével valósítják meg. A Szegeden a témában tartott sajtótájékoztatón Széki Gabriella elmondta: a 2,7 milliárd forintos támogatás révén megtisztították a benőtt növényzettől a gyalogos utakat, helyreállították a forrásokat, felújították az úton található kilátókat és pihenőhelyeket, kerékpáros nyomvonalat jelöltek ki.
Újrafestették a nyomvonalról tájékoztató kék jelzéseket, és egységes információs táblákat helyeznek ki. Felújítják a pecsételőhelyeket, melyek az Országos Kékkör jelvényszerző túramozgalmának ellenőrzőpontjain találhatóak. Több helyen modern turistaszállásokat hoznak létre. Szintén része a projektnek egy, a túrázókat segítő térinformatikai rendszer, a TTR elkészítése is, illetve több, okostelefonokon futó, túrázást segítő mobilalkalmazás.
A Dél-alföldi régióban történt fejlesztéseket ismertetve Fazekas József a DALERD Zrt. termelési vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy összesen mintegy 424 kilométernyi szakasz lett felújítva, melyből 9,7 kilométernyi kerékpáros út is egyben. Több mint tíz fedett és fedetlen pihenőt alakítottak ki, vagy újítottak fel az Országos Kékkör Dél-alföldi vonalán. A program során 3 hidat építettek egyet pedig felújítottak, valamint épült egy új Vándor-pont (Duna parti kerékpáros centrum) Baján.
További újdonság az ún. Ranger-rendszer: az Országos Kékkört hasonló hosszúságú távokra bontották, ezek mindegyikének személyes felelőse lesz annak érdekében, hogy a felújítást követő állapotok minél tovább szolgálják a túrázók kényelmét. A Rangernek gondoskodik a helyreállításról, ha jelentik nekik a kirándulás során tapasztalt károkat, például a nyomvonalra dőlt fákat.
„Mindezzel az Országos Kékkör így olyan ökoturisztikai attrakcióvá vált, ami egyaránt igénybe vehetőpihenési, rekreációs, üdülési és teljesítménytúrázás, sport céljára. A két és félezer kilométeres bejárható távjával a Kékkör Európa egyik legszebb, legmodernebb és leghosszabb egybefüggő túraútvonala, a fejlesztések révén pedig meg is felel ennek a méltó rangnak” – hangzott el a sajtótájékoztatón.